zobacz porady opinie efekty

Czym jest cellulit i jak się go pozbyć?

Czym jest cellulit i jak się go pozbyć?

Cellulit to prawdziwe utrapienie. Chociaż pojawia się w miejscach raczej nieczęsto wystawianych na widok publiczny, to i tak umie efektywnie zepsuć zadowolenie ze swojego wyglądu.

Kłopot z cellulitem dotyka niemalże wszystkich dziewczyn i nie jest prosty do rozwiązania. Jakie są więc skuteczne sposoby na cellulit? Czy walkę z pomarańczową skórką można wygrać, stosując tabletki na cellulit? A głównie – czym w ogóle jest cellulit i dlaczego tak często nęka kobiety?

Wróg pięknego ciała

Skórka pomarańczowa, cellulit – to znane nazwy lipodystrofii. Lipodystrofia zaś oznacza nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, współwystępujące ze zmianami tkanki podskórnej. Nieprawidłowość ta występuje głównie u kobiet, przez obecność estrogenu w ich organizmach. To obecnie zbyt dużą ilość estrogenu posądza się o spowodowanie zjawiska cellulitu. Pokazać się on może już w okresie dojrzewania, lub krótko po nim, a nasilać się w okresie ciąży i menopauzy. Objawy cellulitu są dobrze znajome większości kobiet i to one powodują, że jest to tak niepożądane zaburzenie. Bo cellulit, choć niegroźny i zazwyczaj bezbolesny, jest dosłownie brzydki. Jego zauważalnym efektem jest zmiana obszaru skóry ud, bioder, brzucha, pośladków, a nawet ramion. Skóra dotknięta cellulitem robi się pofałdowana i nierówna.

To właśnie wygląd cellulitu jest głównym kłopotem. Nie da się ukryć, że zaatakowana nim skóra nie prezentuje się dobrze i daleko jej do ideału jędrności i gładkości. Oprócz tego, wiele kobiet zgłasza także dodatkowe objawy powiązane z posiadaniem cellulitu, takie jak: uczucie nadmiernego napięcia kończyn dolnych, ciężkości, skurcze i mrowienia. Dlatego od lat, nie tylko kosmetolodzy i badacze, ale też same kobiety, próbują odnaleźć metody na to, jak się pozbyć cellulitu. Wśród utworzonych dotychczas środków na cellulit, są zarówno masaże, diety, jak i specjalistyczne zabiegi, czy też tabletki na cellulit.

Dlaczego powstaje cellulit?

Cellulit dotyczy większości kobiet, jednak nie wszystkich w tym samym momencie życia. Niektóre dziewczyny mogą wszakże poszczycić się ciałem wolnym od pomarańczowej skórki. Co więcej, nawet już istniejący cellulit da się zredukować, a nawet całkowicie zwalczyć. Aby to zyskać, ale też, by unikać powstania cellulitu, warto jest poznać przyczyny jego pojawiania się.

Powodem o największym dla zjawiska lipodystrofii znaczeniu, wydają się być zaburzenia hormonalne. Podwyższona ilość estrogenu w kobiecym organizmie, wpływa na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych. Z tego powodu, przez ich ścianki przenika płyn fizjologiczny, który następnie gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych, tworząc obrzęki. Mikrokrążenie w warstwie podskórnej zostaje utrudnione. W ten sposób prowadzi do powstania cellulitu.

Skłonność do powstawania cellulitu może być dziedziczona. Dokładniej rzecz ujmując, odziedziczyć można predyspozycje do żylaków, częstych obrzęków, czy wiotkiej struktury tkanki łącznej, a to są czynniki o istotnym wpływie na powstawanie cellulitu. Na cellulit, a konkretniej jego tworzenie się, wpływa też brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej. Gdy prowadzimy siedzący tryb życia, procent masy mięśniowej groźnie zmniejsza się w stosunku do masy tkanki tłuszczowej, a stąd już tylko krok do cellulitu. Przy tym, mało się ruszając, tracimy powoli elastyczność naszych mięśni i ścięgien i zmniejszamy wydolność mięśni (zwłaszcza nóg), co zaburza odpływ żylny i wywołuje zwiększenie zastoju płynów w tkankach.

W zupełności słusznie od razu nasuwa się wniosek, że jedną z odpowiedzi na pytanie, jak uwolnić się od cellulitu, jest uprawianie sportu, lub przynajmniej prowadzenie bogatego w ruch trybu życia. Jeśli chodzi o metody na zwalczanie cellulitu, ten, obok rozwiązania, jakim są tabletki na cellulit, jest jednym z najefektywniejszych. Innym powodem tworzenia się cellulitu, może być niewłaściwa dieta. Pomarańczowa skórka, choć przydarza się nawet osobom bardzo szczupłym, zazwyczaj jednak dotyczy tych z lekką lub większą, nadwagą.

Najlepsze sposoby na cellulit

Jeśli chodzi o to, jak wyzbyć się cellulitu, pomysłów jest wiele. Niektóre należą do kategorii tak zwanych domowych sposobów i, choć ich efektywności nie potwierdzają żadne profesjonalne badania, to wiele kobiet cieszy się rezultatami ich używania. Nie brakuje też popartych wiedzą naukową propozycji na walkę z cellulitem, takich jak tabletki na cellulit, czy specjalistyczne zabiegi przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych.

Zabiegi na cellulit – cechują się dość dużą efektywnością w redukcji cellulitu. Stosuje się do ich zadania różnorodne technologie kosmetologiczne, takie jak impulsy laserowe, podczerwień, fale radiowe, fale ultradźwiękowe itp. Niektóre z nich wymagają znieczulenia. Są bezpieczne, jednak mogą wywoływać pewne powikłania, takie jak: reakcje alergiczne, blizny, krwiaki, miejscowe infekcje, obrzęki.

Masaż antycellulitowy – polewanie miejsc zmienionych cellulitem strumieniami naprzemiennie zimnej i gorącej wody, a następnie masaż szorstką gąbką lub rękawicą do masażu (od kostek w górę). Takie prace mają na celu polepszenie krążenia, która działa na zmniejszenie cellulitu.

Tabletki na cellulittabletki na cellulitjako że cellulit to zmiana występująca nie na powierzchni skóry, ale pod nią, analizując różne działania, mające za zadanie jej usunięcie, warto wziąć pod uwagę też działanie od środka organizmu. Do tego celu będą najlepsze tabletki na cellulit. Ich stosowanie wpłynie na usprawnienie mikrokrążenia, wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz zablokowanie niebezpiecznych procesów, skutkujących tworzeniem się cellulitu. Ale tabletki na cellulit wesprą także proces odchudzania, co także nie jest bez znaczenia dla skóry bez cellulitu.

Domowe sposoby na cellulit – uwzględnia się do nich np. peeling z soli kuchennej z dodatkiem oliwy, lub peeling ze zmielonej kawy, oraz nacieranie skóry cytryną i zawijanie jej w folię spożywczą.

Dieta – stosując dietę na cellulit, głównie trzeba się starać o zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Zaleca się zatem zminimalizować liczbę spożywanych kalorii, jeść mniej produktów węglowodanowych, częściej sięgać po warzywa. Pomocne jest też picie dużych ilości wody (jak też zielonej i czerwonej herbaty).

Sport – ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają schudnąć, ale też w naturalny sposób ujędrniają skórę. Dzięki aktywności fizycznej, poprawia się krążenie w żyłach, co również ma wpływ na zmniejszenie cellulitu i zapobieganie jego tworzeniu się.