zobacz porady opinie efekty

Jak niedobór biotyny wpływa na włosy?

Jak niedobór biotyny wpływa na włosy?

Najpowszechniejszą reakcją na zaobserwowanie pogorszenia kondycji włosów, czy też ich upadku, jest pójście do sklepu po szampon, którego etykieta obieca pomoc powyższych problemów.

Tymczasem nie każdy rodzaj problemów z włosami da się rozwikłać poprzez zastosowanie odpowiedniego lekarstwa. Stan zdrowia włosów informuje nas o tym, co dzieje się w środku mechanizmu ludzkiego. Włosy wyraźnie Słabe mogą być więc oznaką poważnych niedoborów ważnych dla zachowania zdrowia substancji. Wystraszyć powinno zwłaszcza ich częste wypadanie. Preparaty nie poradzą sobie z tym problemem. O wiele lepiej jest Skorzystać po rozwiązanie, jakim jest biotyna na włosy.

Rola biotyny w organizmie ludzkim

biotynaPod nienaturalną „biotyna” kryje się witamina B7, zwana również witaminą H. Jest przekazana do organizmu wraz pożywieniem – bogate w nią są produkty żywnościowe takie np: orzechy włoskie i ziemne, migdały, mąka pełnoziarnista, grzyby, niektóre warzywa (marchew, pomidory, szpinak), owoce (banany, melony, brzoskwinie), soja, drożdże, wątroba zwierząt, żółtko jajek, sery, masło. Ponadto, witamina B7 jest w pewnym stopniu naturalnie syntezowana jest florę bakteryjną jelit.

Biotyna ma wielorakie działanie na organizm człowieka. Jej podstawowa rola przyniosła jej przydomek „witaminy piękna”. Od witaminy H bowiem zależy w ogromnej mierze kondycja skóry, włosów i paznokci, które w małym stopniu stanowią o urodzie. Jeśli chodzi o witaminy na włosy, biotyna jest zdecydowanie
główną z nich. Jednak wartość biotyny w organizmie nie ogranicza się tylko do zapewniania pięknego wyglądu.

Biotyna odgrywa w ciele człowieka rolę nośnika dwutlenku węgla. Działa w syntezie kwasów tłuszczowych i aminokwasów, dba też za prawidłowy przebieg procesów glukoneogenezy. Witamina B7 bierze udział wytwarzaniu protrombiny, która jest niezbędna dla należytej krzepliwości krwi. Biotyna ponadto wspiera pracę tarczycy i jest konieczna dla właściwego wchłaniania kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Jak widać, biotyna właściwości ma bardzo zróżnicowane, ale wszystkie są ważne dla regularnego funkcjonowania organizmu.

Najbardziej zauważalny wpływ biotyna na włosy, skórę i paznokcie i to przemiana w ich obrębie powinny być znakiem ostrzegawczym, że być może nastąpił w ostatnim czasie jej brak. Biotyna porządkuje wydzielanie łoju przez skórę, wzmacnia płytkę paznokci oraz pobudza wzrost włosów i nadaje im zdrowy wygląd. Zatem objawy takie jak: łojotok, stany zapalne skóry, zmiana kolorytu skóry, łuszczenie skóry, łamliwość paznokci, wypadanie lub słabość włosów, powinny zwrócić naszą uwagę.

Niedobór biotyny – skutki

Objawy połączone z pogorszeniem kondycji włosów, skóry czy paznokci, to tylko część nie najgorszych efektów niedoboru witaminy B7. Do niepożądanych skutków braku właściwej ilości biotyny w organizmie należą takie jak: bóle mięśni, drętwienie dłoni i stóp, podwyższenie cholesterolu we krwi, chroniczne zmęczenie, senność, rozdrażnienie.

Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, charakteryzuje się krótkim okresem półtrwania. Powoduje to, że niemożliwe jest zgromadzenie jej zapasów w organizmie.Niedobory witaminy B7 występują wprawdzie relatywnie rzadko, jednak nie jest ciężko do nich niechcący doprowadzić. Syntezę biotyny w jelitach osłabia używanie antybiotyków, niektórych innych leków, spożywanie alkoholu, picie kawy, palenie papierosów. Niedobór może się też pojawić, jeśli dieta przez pewien czas będzie zbyt uboga w biotynę. Rezultaty mogą być decydujące, dlatego potrzebna jest szybka reakcja.

Pierwsze ostrzeżenie

Przed tym jak niedobór witaminy H zacznie siać spustoszenie w całym organizmie, najpierw da o sobie znać na zewnątrz. Głównymi oznakami obniżonego poziomu biotyny są powstać problemy skórne i około-skórne. Dlatego, zamiast na widok zwiększonej niż zazwyczaj ilości włosów pozostałych na szczotce po czesaniu, można udawać się na znalezienie szamponu do zadań specjalnych, warto zastanowić się, czy to osłabienie włosów nie wynika przypadkiem z niedoboru biotyny. Na korektę diety może być już wówczas za późno, gdyż przyjmowane wraz z nią ilości witaminy H mogą okazać się niewystarczające do zniwelowania niedoboru. Rozwiązaniem tego problemu jest natomiast sięgnięcie po adekwatnie zbilansowane substancje, zawierające biotynę. Odpowiednim wyborem będą na przykład witaminy na włosy, gdyż biotyna jest najczęściej ich głównym składnikiem. Biotyna tabletki, suplementy diety z biotyną, wspomagają znormalizować poziom tej ważnej dla funkcjonowania organizmu witaminy.

Powinno się wiedzieć jakie dokładnie biotyna działanie wywołuje w skórze głowy. Kumuluje ona mianowicie cząsteczki biodostępnej siarki, po to, by następnie zasilić nimi, poprzez krew, macierz włosa (czyli jego korzeń). W macierzy włosa powstają wiązania siarkowe, które odpowiadają za mocne i elastyczne spojenie łodygi włosa na całej jej długości. W macierzy włosa jest także wytwarzana masa keratynowa, która wypełnia przyrost łodygi. Proces ten odbywa się prawidłowo bezustannie. Dlatego też suplement diety, taki jak biotyna tabletki, ma bezpośredni wpływ na stymulowanie porostu włosów.

Aby uchronić się przed wystąpieniem niedoborów biotyny, powinno się brać ją profilaktycznie. Witamina B7 jest w zupełności dobra dla ludzkiego organizmu, a wielokrotne badania potwierdzają, że nie jest możliwe jej przedawkowanie. Również przyjęcie znacznie dużych dawek biotyny niż zalecane, nie wywołuje żadnych negatywnych skutków dla zdrowia. Korzyści z przyjmowania biotyny są zaś nieocenione. Nie tylko pozwala ona zapewniać poziom niezbędnej dla życia witaminy w równowadze, ale także zapewnia efekt ładnych włosów, promiennej skóry i mocnych paznokci.