Octavio Paz (1914 ? 1998)

Octavio Paz (1914 ? 1998)
1 vote, 5.00 avg. rating (89% score)

wycieczka-do-japonii-1Octavo Paz był meksykańskim dziennikarzem, krytykiem, eseistą i w końcu poetą. Za swoją twórczość został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla w 1990 roku. W latach 1945 ? 1968 pracował w służbie dyplomatycznej Meksykańskich Stanów Zjednoczonych. W jego twórczości można odnaleźć wpływy marksizmu, surrealizmu i mitologii Azteków. Najważniejszymi dziełami w jego twórczości były zbiory poezji: Dziki księżyc, Człowieczy korzeń, Salamandra, Małpa gramatyczna.

Carlos Fuentes

Carlom Fuentes (urodzony w 1928 roku) jest meksykańskim pisarzem, eseistą, dramaturgiem i publicystą. Jest jednym z najwybitniejszych autorów piszących w języku hiszpańskim i ?żelaznym? kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla. Dzięki niemu nastała moda na literaturę iberoamerykańską.
Dorastał w miastach obydwu Ameryk, gdyż jego ojciec był meksykańskim dyplomatą, więc rodzina często się przeprowadzała. Sam, gdy dorósł poszedł w ślady ojca i pełnił funkcję meksykańskiego ambasadora we
Francji.
Na arenie międzynarodowej zaistniał jako pisarz wydaną w 1962 roku Śmiercią Artemia Cruz. W swoich utworach porusza sprawy bliskie każdemu Meksykaninowi a więc historii i tożsamości meksykańskiej, w wielu pojawia się wątek rewolucji meksykańskiej.

Guillermo del Toro

Guillermo del Toro urodził się w 1964 roku w Guadalajarze i ukończył tutejszą uczelnię. Początkowo pracował dla Dicka Smitha (zdobywcy Oscara), który jest specjalistą od makijażu filmowego i efektów specjalnych, a potem założył własną firmę pod nazwą Nekropolis pracującą w tych dziedzinach sztuki filmowej. Na początku swojej kariery filmowej wyprodukował i wyreżyserował dla rodzimej meksykańskiej telewizji wiele odcinków popularnych seriali a w wieku 21 lat wyprodukował pierwszy swój film fabularny.
Jest laureatem dziewięciu meksykańskich nagród filmowych a także nagrody krytyków na festiwalu w Cannes (1992). Od tego czasu stał się bardzo popularnym i poszukiwanym reżyserem. Stał się specjalistą od horrorów a jego najsłynniejsze filmy to: Mutant, Cronos, Kręgosłup diabła, Blade: wieczny łowca, Hellboy, Labirynt Fauna.

Nasze pozostałe wpisy o turystyce:

About author

Related Articles