zobacz porady opinie efekty

Właściwości biotyny

Właściwości biotyny

Na nasz stan zdrowia oraz wygląd ma wpływ wiele czynników. Brak niektórych z nich wybitnie wpływa na kondycję włosów skóry czy paznokci. Do takich środków należy także biotyna, czyli witamina B7.

Czym jest biotyna

Biotyna jest obecna w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Należy do witamin z grupy B i jest rozpuszczalna w wodzie. Biotyna jest bardzo niestabilną substancją, która ma dużą wrażliwość na temperaturę, długotrwały kontakt z tlenem, wodą oraz z zasadami. W jej właściwościach występuje siarka, która musi być dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem. Biotyna jest magazynowana w wątrobie. Bierze udział w procesach przemiany materii, bierze udział w metabolizmie białek oraz w syntezie kwasów tłuszczowych. Jest potrzebna w procesie wchłaniania witaminy C. Zapotrzebowanie na biotynę wzrasta u dzieci, w sytuacjach zaburzeń trawiennych, podczas przyjmowania antybiotyków i w zaburzeniach krzepliwości.

Właściwości biotyny

Biotyna jest witaminą niezbędną do właściwego funkcjonowania organizmu. Tak samo jak inne witaminy z grupy B, ma ona i ma wpływ na odżywienie komórek włosów, paznokci i skóry. Docierając do komórek, wyposaża je w siarkę, która chroni skórę i włosy. Paznokcie są twardsze, a skóra ładniejsza. Biotyna i znajdująca się w niej siarka wnika wprost do cebulki włosa, wzmacniając ją. Zapobiega też siwieniu włosów oraz ich wypatrywaniu.

Witamina B7 bierze udział w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych. Wspiera pracę tarczycy oraz bierze udział w wytwarzaniu protrombiny, która odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi.
Biotyna działa na prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego, na sprawność i aktywność, dobre samopoczucie oraz na stopień odczuwania bólu. Współdziała ze składnikami odpowiedzialnymi za właściwe funkcjonowanie mięśni i stawów, znacznie poprawiając stan układu kostno-stawowego. Biotyna stabilizuje poziom glukozy we krwi, dlatego jest niezbędna u osób chorych na cukrzycę.

Niedobór biotyny

Niedobór biotyny w organizmie manifestowany jest poprzez wiele objawów, zauważalnych już gołym okiem. Przede wszystkim komplikuje się stan naszej skóry, która łuszczy się, jest podrażniona, szara, sucha, często usłana wypryskami. Płytka paznokciowa staje się cieńsza i bardziej podatna na złamania, włosy wylatują i siwieją. Zauważymy też objawy osłabienia, szybkie męczenie się, obniżenie nastroju, a nawet depresję.

Z perspektywy układu nerwowego może dojść do objawów neurologicznych, manifestujących się zapaleniem stawów, mięśni czy drżeniem kończyn, bólem lub mrowieniem.
Pojawia się podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, zmiany zapalne w jelitach i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak utrata łaknienia, nudności i bóle brzucha.

Skąd czerpać biotynę

biotyna na włosyAby uniknąć niepożądanych skutków braku biotyny, można zażywać ją w postaci naturalnej lub w postaci suplementów. W naturze występuje w wątróbce oraz w żółtkach jaj. Wśród wyrobów roślinnych najwięcej biotyny zawierają mąki sojowa, ryżowa i pełnoziarnista, z warzyw marchew, szpinak i pomidory, a oprócz tego orzechy ziemne, włoskie i migdały.
Gdy nie dostarczamy odpowiedniej dawki biotyny wraz z pożywieniem, pijemy dużo kawy lub alkoholu, wówczas musimy pomyśleć o suplementacji. Również, gdy mamy kłopot z łysieniem, wówczas pomoże biotyna na włosy.

Oceny o suplementach biotyny są raczej dobre. Jednak na efekty potrzeba trochę poczekać. Niektórzy zauważają postęp już po dwóch tygodniach, jednak średnio są to dwa miesiące. Właściwym czasem kuracji biotyną, ze względu na powolny wzrost włosów czy paznokci, jest okres sześciu miesięcy.