× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Badania na obecność pasożytów – jak wyglądają?

Badania na obecność pasożytów – jak wyglądają?

Obserwujesz u siebie objawy, których nie umiesz wyjaśnić? Diagnostyka nic nie wykazała? Jeżeli wśród symptomów pojawiają się nudności i wymioty, bóle brzucha, biegunka albo nagły spadek masy ciała, może to być oznaka obecności pasożytów. Zrób kompleksowy test, aby sprawdzić, czy powodem dolegliwości nie są bytujące w ciele robaki. Sprawdź, jak się go wykonuje!

Objawy obecności pasożytów w organizmie

Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że u źródła schorzeń, na które zapadamy, może leżeć działalność pasożytów. Wywoływane przez nie choroby bywają mylone z innymi, co utrudnia zarówno diagnostykę, jak i leczenie. Pacjent trafia do gabinetu, bo dokuczają mu biegunki lub zaparcia, osłabienie albo zaburzenia snu. Zdarza się, że badanie przeprowadzone pod kątem zupełnie innego problemu wykazuje, że w organizmie znajduje się niechciany gość.

Poza symptomami ze strony układu pokarmowego mogą pojawić się objawy neurologiczne, kłopoty z koncentracją bądź pamięcią. Nosiciele uskarżają się na zaburzenia pracy poszczególnych układów, zmiany skórne czy zmagają z niedokrwistością. Niektóre choroby pasożytnicze długo nie wywołują objawów, przez co nie wiadomo, że w ciele dzieje się coś złego.

Kiedy przeprowadzić diagnostykę?

Zazwyczaj do gabinetu trafiamy dopiero wtedy, gdy dolegliwości nie pozwalają normalnie funkcjonować. Wśród wymienianych problemów zdrowotnych pojawiają się kilkudniowe biegunki, przewlekłe zmęczenie, nadpobudliwość oraz nagłe stany podgorączkowe. Co zrobić w takich sytuacjach? Dobrym pomysłem będzie test kompleksowy stanu funkcjonalności jelita. Oferuje go np. Centrum Zdrowia Dziecka Kids Clinic, placówka mieszcząca się w Kaliszu.

Diagnostyka opiera się na analizie próbki kału. Badany otrzymuje informacje o funkcjonalności jelit i przewodu pokarmowego, w tym o mikroflorze ochronnej, obecności bakterii jelitowych, grzybów pleśniowych czy bakterii potencjalnie chorobotwórczych. W razie pozytywnego wyniku może rozpocząć leczenie. Dowie się m.in. o zaburzeniach jelitowych, stanach zapalnych jelit lub nieprawidłowych proporcjach mikroorganizmów (dysbioza). Zakup takiej usługi może go uchronić przed rozwojem groźnych chorób, od wrzodów żołądka, po nowotwory jelit.

Przebieg badania na obecność pasożytów

Aby poddać się testowi, należy wykupić paczkę z materiałami. W środku znajdują się wszystkie niezbędne akcesoria oraz instrukcja. Badanie na pasożyty wymaga dwukrotnego pobrania kału, ale samo pozyskanie próbek nie powinno sprawić nikomu trudności. Może być ewentualnie mało komfortowe dla niektórych osób. Po przygotowaniu próbek wystarczy je odesłać w tym samym pudełku, w którym dotarły do pacjenta.

Diagnostyka wykrywa obecność pasożytów typu tasiemiec, glista ludzka, owsiki ludzkie, węgorek jelitowy czy bruzdogłowiec szeroki. Może też pomóc ludziom zmagającym się z zespołem biegunkowym albo chorobą brudnych rąk. Jeśli w organizmie bytuje pasożytniczy robak, nie należy zwlekać ze zgłoszeniem się do lekarza. Specjaliści placówek takich jak Kids Clinic wdrożą terapię, która umożliwi pozbycie się intruza z ciała. Sprawdź, czy przyczyną Twoich dolegliwości nie jest pasożyt!