× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak sobie radzić z objawami menopauzy?

Jak sobie radzić z objawami menopauzy?

Drobne zmiany przyzwyczajeń ułatwią Ci przejście przez klimakterium, a jednocześnie wpłyną korzystnie na zdrowie Twojego organizmu.

Choć mówi się o możliwości opóźnienia przekwitania np. za pomocą hormonów, prędzej czy później każda kobieta będzie musiała się z nim zmierzyć. Aby ustalić, co można zrobić, by ograniczyć nieprzyjemne objawy, przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Jakie są symptomy menopauzy?

Warto zaznaczyć, że każdy organizm jest inny i tak jak klimakterium pojawia się w bardzo różnym czasie (z reguły między 45 a 55 rokiem życia), tak jego objawy również każda kobieta może mieć nieco inne lub inaczej nasilone. Jednym z nich, najbardziej znaczącym, są zaburzenia owulacji. Miesiączki stają się rzadsze, mniej regularne, skąpe, aż ostatecznie dochodzi do ich całkowitego zaniku. To jednak nie wszystko. Jakie jeszcze ma klimakterium objawy?

Są to: uderzenia gorąca, wahania nastroju, uczucie niepokoju, problemy ze snem, uczucie pieczenia skóry, pojawiające się na niej zaczerwienienia, bóle stawów, mięśni, bóle i zawroty głowy, przybieranie na wadze, suchość oraz pieczenie pochwy, dolegliwości ze strony układu moczowego, szara, cienka oraz przesuszona cera skłonna do pojawiania się zmarszczek.

Łagodzenie objawów menopauzy – co możesz dla siebie zrobić?

Klimakterium jest całkowicie naturalne, lecz nie oznacza to, że masz znosić jego skutki z pokorą. Istnieją sposoby na to, by radzić sobie z nimi, minimalizować je, by lepiej się czuć i lepiej funkcjonować.

W przypadku uderzeń gorąca najlepiej jest obserwować, w jakich sytuacjach się pojawiają. Winnymi mogą być gorące napoje, stres, temperatura powietrza, ostre przyprawy, alkohol. Staraj się ograniczyć lub wyeliminować czynnik, który uznasz za przyczynę. Pomocne może się okazać także picie ziół: pluskwicy groniastej, koniczyny łąkowej, koniczyny czerwonej, mniszka, lucerny, malwy.

Wiele przykrych dolegliwości zminimalizujesz, gdy zadbasz o swoją dietę i styl życia. Zdrowe, zbilansowane posiłki pełne witamin, minerałów oraz niezbędnych dla organizmu mikroelementów to podstawa. Ogromnie ważna jest także rezygnacja z używek. Jeśli palisz, rzuć, jeśli lubisz wypić wino do kolacji, znajdź zdrowszy napój. Twoje ciało nie radzi sobie z toksynami już tak, jak kiedyś. Odstawiając papierosy i alkohol zyskasz szansę na lepszy sen, ale również poprawisz jakość swojej skóry, włosów i paznokci. Obok diety priorytetem jest ruch. To może nie być łatwe z uwagi na spadek energii, bóle stawów oraz mięśni. Niestety brak aktywności fizycznej pogłębi te problemy i można utknąć w błędnym kole. Zmobilizuj się przynajmniej do codziennych spacerów, ale bardzo fajnie sprawdza się także joga, pilates czy nordic walking, jazda na rowerze.

Nie zapominaj o piciu dużych ilości wody. Pozwoli Ci ona nie tylko nawodnić organizm, wypłukać z niego toksyny, ale również poprawić kondycję skóry, która wymaga szczególnej troski w tym trudnym czasie. Dbaj o nią na co dzień, stosując kosmetyki, które ją odżywią i dogłębnie nawilżą.

Jeżeli objawy menopauzy są dla Ciebie mocno dokuczliwe, utrudniają codzienne funkcjonowanie i znacząco obniżają samopoczucie, skontaktuj się ze swoim lekarzem w celu rozważenia terapii hormonalnej. Wskazana może być również wizyta u psychologa, który pomoże Ci zaakceptować etap, w którym się znalazłaś.