Jak zadbać o wzrok zimą?
Oczy to delikatny narząd, o który dbać należy niezależnie od pory roku. Każda z nich niesie ze sobą określone zagrożenia i czynniki mogące niekorzystnie wpływać na kondycję naszych oczu. Zimą to nie tylko niska temperatura i wiatr, które potęgują łzawienie. Zimowe miesiące mogą stanowić dla naszych oczu prawdziwe wyzwanie także ze względu na smog czy przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach, a nawet… alergię! Sprawdź, jak zadbać o oczy, gdy za oknami mróz.
Co szkodzi oczom zimą?
Niskie temperatury i zimny wiatr nie są tym, co sprzyja oczom. Wyjście na dwór z ogrzewanego pomieszczenia i gwałtowna zmiana temperatury może spowodować zwiększone łzawienie oczu i ich podrażnienie. Wyzwaniem dla oczu jest również niska wilgotność powietrza w ogrzewanych mieszkaniach i biurach, która podobnie jak klimatyzacja powoduje szybsze wysychanie filmu łzowego na powierzchni oka. To niekorzystna sytuacja, ponieważ film łzowy jest niezbędny, by oczyszczać oko z osiadających na jego powierzchni cząsteczek unoszących się w powietrzu, alergenów i szkodliwych drobnoustrojów. Film łzowy dotlenia również i odżywia rogówkę [1]. Jeśli jest go zbyt mało, powierzchnia oka jest bardziej podatna na mikrouszkodzenia i infekcje, zaś rogówka nie jest dostatecznie dotleniona, co może prowadzić do jej uszkodzenia. Suchość oczu zwiększa też ryzyko stanów zapalnych rogówki i spojówek [2]. Zimą częściej przebywamy w domu, co nie jest korzystne dla osób uczulonych na roztocza kurzu. Alergia ta często powoduje objawy ze strony oczu: łzawienie i podrażnienie. Podobnie działa zanieczyszczone powietrze, o które nie trudno zimą, zwłaszcza w miastach. Wszystko to sprawia, że zima może dać się naszym oczom poważnie we znaki.
Jak dbać o oczy zimą?
Jest kilka wskazówek, jak zadbać o wzrok w zimowe miesiące. Przede wszystkim warto przy pierwszych objawach mogących wskazywać na rozwój zespołu suchego oka (pieczenie oczu, łzawienie, uczucie piasku pod powiekami) zastosować krople nawilżające do oczu [3]. Tzw. sztuczne łzy można aplikować także profilaktycznie, zwłaszcza gdy pracujemy przy komputerze, nosimy soczewki kontaktowe lub przyjmujemy leki antydepresyjne, na nadciśnienie czy antyhistaminowe, co zwiększa ryzyko pojawienia się zespołu suchego oka. Niezależnie od pory roku zaleca się również przestrzegać zasad zdrowej diety, odpowiednio nawadniać organizm i spać 7-8 godzin dziennie. To niezawodne sposoby zadbania o kondycję oczu [4]. W prosty sposób można też zwiększyć poziom wilgotności powietrza, ustawiając w ogrzewanych pomieszczeniach nawilżacze. Najbardziej przydatny w czasie zimy „oręż” do walki z suchością oczu to jednak nawilżające krople z kwasem hialuronowym. Są dostępne bez recepty i można je aplikować tak często, jak jest to potrzebne. Osoby szczególnie wrażliwe na podrażnienia powinny zwrócić uwagę na skład preparatu – nie powinny znajdować się w nim sztuczne konserwanty.
Jakie krople do oczu wybrać przy alergii?
Alergia powodująca objawy ze strony oczu zimą to obok uczulenia na roztocza także reakcja alergiczna na sierść zwierząt czy zarodniki grzybów pleśniowych obecne w pomieszczeniach. Przy objawach alergii sprawdzą się nawilżające krople do oczu z ektoiną, na przykład Ektin. Są one odpowiednie także dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz osób ze skłonnością do podrażnień oczu. Szybko przyniosą one ulgę przy swędzeniu oczu i łzawieniu, wspomogą działanie naturalnego filmu łzowego, a ektoina utworzy na powierzchni oka dodatkową barierę ochronną, utrudniając kontakt z alergenem.
Bibliografia:
- Lens A., Nemeth S.C., Bedford J. K. Anatomia i fizjologia narządu wzroku. Misiuk-Hojło M. (red.), Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
- Pieńkowska-Machoy E., Karczewicz D. Zespół suchego oka, Lekarz 2003; 11.
- Janin K. i in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.
- Poradnik 10 sposobów jak dbać o oczy, https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html
Materiał zewnętrzny.