× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Preparaty z biotyną – dlaczego warto stosować?

biotyna

Nadmierne wypadanie włosów to powszechne zjawisko, które może mieć różnorodne przyczyny. Dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiet. Niezależnie od przyczyny często ratunkiem jest uzupełnienie niedoboru biotyny w organizmie. Jeżeli ubytki we włosach widzisz gołym okiem warto rozpocząć suplementację witaminą H. W przypadku gdy nie przyniesie ona rezultatów, warto poszukać przyczyny tego stanu i wspomóc się radą specjalisty. Warto także wykonać badania diagnostyczne, które pomogą określić przyczynę problemów. Możliwych rozwiązań jest wiele, ale zalecana jest konsultacja zarówno z trychologiem jak i dermatologiem oraz endokrynologiem. 

Przyczyny wypadania włosów mogą być zarówno mechaniczne jak i chemiczne spowodowane np. nieprawidłowymi zabiegami fryzjerskimi czy stresem lub czynnikami genetycznymi.

Biotyna odpowiedzialna jest za wspieranie prawidłowego funkcjonowania skóry i jej wytworów czyli włosów, rzęs, paznokci. Jej braki mogą być zauważalne w kiepskiej kondycji zarówno włosów jak i samej skóry. Poza czysto wizualnymi objawami jak np. stany zapalne wokół oczu, nosa i ust, niedobór biotyny może mieć wpływ na cały organizm, możemy zaobserwować takie objawy jak zmęczenie, osłabienie, stany depresyjne czy bezsenność. 

Dlaczego to akurat niedobór biotyny ma wpływ na wypadanie włosów? Według licznych badań wychodzi, że jest to ściśle związane z zaburzeniami w metabolizmie tłuszczów, a także tym, że niedobór biotyny zakłóca proces tworzenia keratyny czyli budulca włosów. Niedobór biotyny powoduje także upośledzenie działania gruczołów \łojotokowych, co prowadzi do łojotokowego zapalenia skóry. Funkcja biotyny nie ogranicza się do utrzymywania dobrej kondycji skóry i włosów, uczestniczy ona w procesie metabolizmu tłuszczów, węglowodanów i białek oraz w wielu innych procesach zachodzących w organizmie, jest ważna dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Biotyna w tabletkach

Na rynku istnieje wiele suplementów oraz leków, które zawierają biotynę. Stanowi ona wszechstronne wsparcie dla naszej skóry, włosów oraz paznokci. Według różnych danych zalecane dziennie spożycie waha się pomiędzy 30 a 100 mcg na dobę. Większość preparatów, które są dostępne zawierają znacznie wyższe stężenia. Czy to oznacza, że są one niebezpieczne? Nie, gdyż biotyna jest rozpuszczalna w wodzie, co oznacza, że ewentualny jej nadmiar wydalany jest wraz z moczem i nie odkłada się w organizmie. Nie ma także badań, które potwierdziłyby toksyczny wpływ na organizm w przypadku zbyt dużych przyjmowanych dawek.  

Lek na włosy z biotyną 

Jeżeli zauważysz u siebie problem z nadmiernym wypadaniem włosów lub kiepską kondycją skóry czy paznokci pierwszym krokiem powinno być rozpoczęcie przyjmowania biotyny. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele preparatów to warto zwrócić uwagę na te, które są lekami, a nie suplementami. Biotyna jako lek jest bezpieczniejszym preparatem, a nadal dostępna bez recepty. Zawiera ona wysoką dawkę substancji czynnej. Dodatkowym atutem leków jest to, że ich produkcja podlega ścisłym restrykcją, dużo bardziej niż w przypadku suplementów.  Warto wybrać taką, która zawiera wysoką dawkę. Należy pamiętać, że skuteczność można sprawdzić tylko w przypadku regularnego przyjmowania preparatu przez pewien czas. Jeżeli po dłuższym czasie stosowania nadal nie są widoczne rezultaty należy zasięgnąć porady specjalisty i rozpocząć poszukiwanie przyczyny problemu. Jak długo należy stosować terapię? Efekty powinny być widoczne po około 3 miesiącach.