Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne, aby służyły jak najdłużej?
Okulary przeciwsłoneczne dbają o Twoje oczy, chronią przed szkodliwym promieniowaniem, a dzięki temu do pewnego stopnia także przed rozwojem niektórych chorób. Dobrze dobrane, z filtrem zatrzymującym 100% promieniowania UV, są inwestycją w zdrowie. Aby jednak spełniły swoje zadanie, trzeba o nie odpowiednio zadbać. W jaki sposób?
Przechowuj w futerale, utrzymuj w czystości
Niezależnie od tego, czy nosisz okulary korekcyjne, czy korzystasz jedynie z przeciwsłonecznych, zaopatrz się w specjalne etui do ich przechowywania. Taki futerał będzie chronił szkła przed zniszczeniem: zarysowaniem czy pęknięciem. Przechowuj w nim okulary zawsze wtedy, gdy ich nie używasz. Staraj się nie wkładać ich do torby ani kieszeni bez odpowiedniego zabezpieczenia – w takich sytuacjach najłatwiej o uszkodzenie szkieł i oprawek.
Okulary trzeba także regularnie czyścić – to nie tylko pomoże Ci lepiej widzieć, lecz także sprawi, że szkła będą służyły dłużej. Duże znaczenie ma to, czego używasz do mycia okularów – wycieranie ich twardym, chropowatym papierem czy brzegiem swetra nie jest najlepszym pomysłem. Zamiast tego sięgnij po ściereczkę z mikrofibry – miękką i delikatną, przeznaczoną właśnie do czyszczenia szkieł. Możesz mieć pewność, że taki materiał ich nie porysuje ani nie zniszczy.
Ściereczkę również utrzymuj w czystości – zawsze sprawdź przed użyciem, czy nie znajdują się na niej jakieś drobinki, które mogłyby zaszkodzić twoim okularom. Warto też zainwestować w specjalne preparaty do czyszczenia okularów przeciwsłonecznych, ponieważ nie tylko usuwają zabrudzenia, lecz także tworzą na soczewkach warstwę ochronną. Dobrym przykładem jest płyn anti fog. Oczywiście do mycia możesz też zastosować delikatne mydło i wodę.
Ochrona to podstawa
Jeśli chcesz, aby okulary służyły Ci jak najdłużej, staraj się je chronić przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak chemikalia. Szkła nie powinny wchodzić w kontakt z kosmetykami, takimi jak lakier do włosów czy perfumy. Mogą one uszkodzić powierzchnię soczewek. Nie wystawiaj też okularów na dłużej na promieniowanie słoneczne – nie zostawiaj ich na przykład na desce rozdzielczej auta. Bardzo wysoka temperatura może wpłynąć na jakość szkieł oraz oprawek, powodując odkształcenia, a nawet pęknięcia.
Nosisz okulary przeciwsłoneczne korekcyjne lub zwykłe? Musisz pamiętać, że źle wpływają na nie sól morska i chlorowana woda basenowa. Jeśli więc spędzasz czas na plaży lub przy basenie, szczególnie uważaj na szkła. Zanim zaczniesz wycierać okulary ściereczką, przepłucz je pod bieżącą wodą, zmywając wszelkie zanieczyszczenia, takie jak piasek, kryształki soli lub chloru. Dopiero po przepłukaniu, a jeszcze lepiej po umyciu okularów wodą z mydłem, możesz delikatnie je osuszyć.
Unikaj płukania okularów w jeziorze, rzece czy morzu, nie wycieraj ich także o ubranie. To wszystko zdecydowanie im nie służy, a tylko zwiększa ryzyko uszkodzenia. Na koniec pamiętaj o tym, by żadnych okularów nie odkładać szkłami do dołu!
Co, jeśli nie okulary przeciwsłoneczne?
Okulary przeciwsłoneczne mają chronić wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, a tym samym ograniczać ryzyko rozwoju chorób. Skuteczne okulary to te zatrzymujące 99–100% promieniowania UV – pamiętaj, że tylko wtedy dobrze spełniają swoje zadanie. Tradycyjne okulary przeciwsłoneczne są przeznaczone dla osób, które nie mają problemu ze wzrokiem. Co z krótkowidzami i dalekowidzami? Czy i oni mogą chronić wzrok? Oczywiście!
Możliwości jest naprawdę wiele – w tym okulary korekcyjne przeciwsłoneczne i okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną. Którą opcję wybierzesz? To zależy od Ciebie. W każdym przypadku pamiętaj jednak o właściwej pielęgnacji i przechowywaniu czy to okularów, czy nakładek na nie. Gdy ich nie nosisz, chowaj je do futerału. Zawsze czyść je wodą z mydłem i stosuj specjalne ściereczki z mikrofibry. Nie wrzucaj szkieł luzem do torby czy kieszeni, nie odkładaj niedbale i byle gdzie. Staraj się jak najlepiej o nie dbać, stosując powyższe zasady. W efekcie będziesz korzystać z dobrej jakości ochrony przeciwsłonecznej przez naprawdę długi czas.