× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jaką szczoteczkę do aparatu ortodontycznego wybrać?

Jaką szczoteczkę do aparatu ortodontycznego wybrać

Szczoteczka do aparatu ortodontycznego to Twój najlepszy sprzymierzeniec w okresie leczenia. Ten specjalistyczny produkt pozwoli Ci dokładnie czyścić powierzchnie zębowe w trudno dostępnych miejscach wokół zamków i pod łukami aparatu. To niezmiernie ważne nie tylko dla zdrowia Twoich zębów, ale i powodzenia terapii. Jaka szczoteczka ortodontyczna będzie najlepsza? Sprawdź, jakie musi mieć cechy.

Dlaczego musisz wybrać specjalną szczoteczkę do aparatu ortodontycznego?

Noszenie stałego aparatu ortodontycznego stwarza doskonałe warunki do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Musisz mieć na uwadze, że stała obecność ciała obcego w jamie ustnej i przesuwanie się zębów odbijają się na kondycji jamy ustnej. Dziąsła stają się rozpulchnione, podrażnione i wrażliwe na bodźce, a przez to podatne na uszkodzenia i infekcje. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się silne stany zapalne, owrzodzenia, a nawet ropnie.

Poważny problem stanowi też utrudniony dostęp do części powierzchni zębowych. Bez specjalistycznej szczoteczki do mycia aparatu ortodontycznego nie jesteś w stanie dotrzeć do nich i dokładnie usunąć nagromadzonej tam płytki bakteryjnej. Ponadto drobne elementy zamków jak magnes przyciągają resztki jedzenia, przez co przyczyniają się do nasilenia aktywności bakteryjnej w jamie ustnej.

Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być opłakane. Próchnica (a trzeba wiedzieć, że jej leczenie w trakcie noszenia aparatu jest utrudnione), obumarcie miazgi zębowej, zapalenie przyzębia, recesja dziąseł czy rozrost okalającej ząb tkanki kostnej to tylko niektóre z nieprzyjemnych skutków nieużywania odpowiedniej szczoteczki do mycia zębów z aparatem ortodontycznym.

Jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego będzie najlepsza?

Na pierwszy rzut oka wszystkie szczoteczki do zębów z aparatem ortodontycznym są do siebie podobne. Ich cechą charakterystyczną jest wyżłobienie w korpusie włosia szczoteczki. W praktyce większość tych produktów znacznie różni się od siebie i nie wszystkie jednakowo dobrze spełniają swoje zadanie.

Zanim kupisz szczoteczkę do aparatu ortodontycznego, upewnij się, że ma ona wszystkie wymienione niżej elementy:

  • Wyżłobienie włosia w kształcie litery V – takie wyprofilowanie zapewnia najdokładniejsze czyszczenie. W ofercie wielu producentów znajdziesz również szczoteczki do aparatów z wycięciem przypominającym literę U, ale staraj się ich unikać. Są znacznie mniej skuteczne i nie docierają do wszystkich elementów aparatu.
  • Miękkie i elastyczne włosie – zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień lub przypadkowego skaleczenia dziąseł. Taka szczoteczka ortodontyczna ułatwia też dotarcie do wszystkich powierzchni zębów, również w przestrzeniach międzyzębowych.
  • Niewielka, zaokrąglona główka szczoteczki ortodontycznej – dzięki temu łatwiej będzie Ci manewrować szczoteczką w jamie ustnej i nie uszkodzić przy tym dziąseł, zębów lub któregoś z elementów aparatu.

Wszystkie te kryteria spełnia szczoteczka do mycia zębów z aparatem GUM® ORTHO. Została ona zaprojektowana w taki sposób, aby dokładnie czyścić niemal każdy typ aparatu stałego. Odpowiada za to optymalna głębokość wycięcia w główce szczoteczki. Sięga ono jednej trzeciej wysokości włosia, czyli porównywalnie do wysokości standardowego zamka ortodontycznego. Dzięki temu główka szczoteczki jednocześnie przylega i do aparatu, i do powierzchni zębów wokół niego, a włosie się nie odkształca.

Czy szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego to dobry wybór?

Szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego (przede wszystkim w wersji sonicznej) nie powinna uszkodzić ani zębów, ani aparatu. Tego typu akcesoria są przeważnie łagodne dla zębów i bardzo efektywnie usuwają płytkę nazębną. Zawsze miej jednak na podorędziu szczoteczkę manualną – z pewnością przyda Ci się w wielu sytuacjach, szczególnie poza domem.

Nie zapominaj też, że noszenie aparatu nie usprawiedliwia zaniechania czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Koniecznie zaopatrz się w małą szczoteczkę do aparatów ortodontycznych oraz nić dentystyczną. Dzięki kompletnej higienie jamy ustnej Twoje zęby po zakończeniu leczenia będą nie tylko piękne, ale i zdrowe!