× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

dentysta

Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego to poważny, ale często niezbędny krok. Założenie aparatu ma na celu przywrócenie poprawnych funkcji żucia i gryzienia, a przy tym wpływa na poprawę wizualnej strony uśmiechu. A jedną z pierwszych decyzji na drodze do zdrowego zgryzu jest oczywiście wybór aparatu, który znajdzie się na naszych zębach na co najmniej kilka miesięcy. Właśnie na tej kwestii skupimy się tym razem.

Aparat wyjmowany czy stały?

Wiele osób planując leczenie wady zgryzu, zastanawia się, czy w ich przypadku aparat wyjmowany spełni swoje zadanie. Niestety, to opcja, którą stosuje się przede wszystkim u najmłodszych. U starszych osób zwykle niezbędny okazuje się aparat stały zakładany na przynajmniej kilka miesięcy. Podstawowy model wykonany z metalu to konstrukcja składająca się z zamków, łuków i ligatur, czyli kolorowych gumek podtrzymujących drut. To stosunkowo niedroga opcja, którą szczególnie cenią nastolatki i młode osoby – to oczywiście zasługa comiesięcznej możliwości wymiany gumek. Lecz właśnie ta cecha klasycznego aparatu metalowego bywa wadą dla osób dorosłych.

Aparaty estetyczne dla dorosłych poszukujących dyskretnych rozwiązań

Opcja estetyczna to odmiana klasycznego aparatu. Jednak w przeciwieństwie do modelu standardowego to wariant o wiele mniej widoczny, co na pewno docenią dorośli. W tego typu konstrukcji stosuje się zamki, które bardzo dobrze komponują się z naturalnym kolorem zębów. Wśród nich wymienia się aparaty kryształowe i szafirowe o mlecznym odcieniu. Wyróżnia się również przezroczyste zamki porcelanowe oraz ceramiczne. Jeśli chodzi o lekarza takiego jak stomatolog Warszawa to miasto, w którym można skorzystać z usług przychodni time for DENTIST, w której specjaliści oferują m.in. aparaty tego typu.

Z kolei osoby, którym zależy na całkowitym ukryciu faktu, że leczą się ortodontycznie, powinny zwrócić uwagę na aparaty lingwalne, czyli zakładane po wewnętrznej stronie uzębienia. 

Aparaty samoligaturające dla osób zabieganych

W przypadku takich aparatów nie wymienia się ligatur, a same zamki są mniejsze i mniej kłopotliwe. Wymagają one rzadszych wizyt kontrolnych, co mniej więcej 8-10 tygodni, zresztą samo leczenie trwa krócej o nawet kilka miesięcy. W takim aparacie łatwiej utrzymać higienę jamy ustnej. Trzeba jednak uwzględnić, że ich cena bywa bardzo wysoka.

Wyjmowane przezroczyste nakładki prostujące zęby

Nowoczesne, a przy tym praktyczne i niemal niewidoczne rozwiązanie to nakładki na zęby, np. Invisalign. Zdejmuje się je na czas jedzenia oraz mycia zębów, co sprzyja zachowaniu higieny jamy ustnej. Często leczenie nakładkami trwa krócej niż z wykorzystaniem klasycznego aparatu. Co ważne, pacjent otrzymuje komplet nakładek wykonany specjalnie dla niego, co wpływa na ich idealne dopasowanie. W przypadku specjalisty takiego jak ortodonta Warszawa Wola i przychodnia time fot Dentist przyjmują pacjentów zainteresowanych różnymi formami leczenia ortodontycznego. Można tam założyć klasyczny aparat, wersję estetyczną czy nakładki.