Polipy macicy – przyczyny, objawy i leczenie

Polipy macicy to dość powszechna jednostka chorobowa, która niejednokrotnie pozostaje długotrwale bezobjawowa. Z czasem polipy mogą się przyczyniać do wystąpienia nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych, a nawet utrudniać zajście w ciążę bądź jej utrzymanie. Do powstania polipów macicy przyczynia się nieprawidłowy rozrost jej śluzówki – zmiany mogą mieć od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów wielkości. Usunięcie polipa jest zabiegiem mało inwazyjnym, który może poprawić komfort życia pacjentki i jednocześnie ułatwić jej starania o dziecko oraz utrzymanie ciąży. Co warto wiedzieć o usuwaniu polipów? Na czym polega zabieg oraz jakie samopoczucie po usunięciu polipa macicy mają zazwyczaj pacjentki?
Co to są polipy? Przyczyny powstawania i objawy występowania
Polipy to rozrosty błony śluzowej, które występują najczęściej u kobiet w szyjce macicy bądź jej trzonie (jamie). Można wymienić polipy jamy macicy (polipy endometrialne) oraz polipy szyjki macicy. Mogą one występować pojedynczo lub mnogo – u pacjentek mogą też współistnieć polipy endometrialne i polipy szyjki macicy. Polip endometrialny ma maczugowaty kształt i często błędnie bywa mylony z mięśniakami macicy. Polipy szyjki macicy mogą być uszypułowane (na „nóżce”) i nieuszypułowane (bez „nóżki”). Skąd się biorą polipy w macicy? Obecnie odpowiedź na to pytanie nie jest jeszcze jednoznaczna, jednak upatruje się powiązania powstawania polipów z zaburzeniami hormonalnymi, a konkretnie z wysokim poziomem estrogenów. Polipy macicy mogą pojawiać się u kobiet w każdym wieku, przy czym w okresie okołomenopauzalnym ryzyko ich rozrostu znacznie się zwiększa.
Jakie objawy daje polip szyjki macicy? Wiele polipów nie daje żadnych objawów, więc pacjentka może nie zdawać sobie spawy z tego, że je ma. Bardzo istotne są zatem regularne badania profilaktyczne, w tym regularne wizyty u ginekologa. Jeśli już natomiast pojawią się jakieś symptomy związane z obecnością polipów, są to najczęściej nieprawidłowe krwawienia bądź plamienia z macicy. Często występują one np. po współżyciu bądź badaniu ginekologicznym, a nawet między krwawieniami menstruacyjnymi. Objawem występujących polipów mogą być również przedłużające się miesiączki, tendencja do infekcji intymnych, a nawet trudności z zajściem w ciążę bądź jej utrzymaniem (poronienia). Usuwanie polipów jest zalecane szczególnie pacjentkom, którym towarzyszą powyższe objawy.
Czy polipy w macicy są groźne? Kiedy polip macicy jest złośliwy?
Nie każdy polip macicy jest groźny dla pacjentki. Czy polipy w macicy trzeba usuwać? Nie zawsze – decyzję o usunięciu polipa należy omówić z lekarzem. Wiele polipów samoczynnie przestaje rosnąć, zanika bez interwencji bądź ulega złuszczeniu. Z polipami można też walczyć leczeniem hormonalnym. Nie każda zmiana jest jednak w stanie się wchłonąć czy zareagować pozytywnie na wdrożone leczenie. Wówczas niezbędne jest operacyjne usuwanie polipów, a metodę zabiegu dobiera się do rodzaju i liczby polipów, ich umiejscowienia oraz wielu innych czynników.
Czy polip w macicy to rak? W większości polipy należą do zmian łagodnych bez tendencji do zezłośliwienia, które nie są uznawane za stan przedrakowy (zmiany o charakterze nienowotworowym). Pod żadnym pozorem nie należy ich jednak lekceważyć. Niewielki procent występujących polipów (około 1% z nich) ma komórki o właściwościach złośliwych, co oznacza, że takie polipy mogą prowadzić do rozwoju niebezpiecznych nowotworów. Z tego powodu każdy usunięty polip jest badany histopatologicznie. Czym grozi nieusunięcie polipa? Kiedy polip macicy jest złośliwy, u pacjentki może wystąpić np. gruczolakorak endometrialny lub gruczolakorak surowiczy.
Leczenie polipów macicy – na czym polega?
Pacjentkom ze zdiagnozowanymi polipami, bez względu na to, czy jest to polip szyjkowy, czy polip endometrialny, zalecany jest zabieg ich usunięcia. Jak wcześniej wspomniano, nie zawsze jest to konieczne, jednak szczególnie rekomendowane, jeśli pacjentka odczuwa dolegliwości związane z obecnością polipa, w tym towarzyszą jej krwawienia bądź trudności z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem. Usuwanie polipów w Warszawie oferuje np. Szpital św. Elżbiety, dbając o komfort pacjentki i jej samopoczucie okołozabiegowe. Zależnie od miejsca występowania polipów oraz ich wielkości możliwe jest usunięcie ambulatoryjne polipa z zastosowaniem znieczulenia miejscowego lub usunięcie polipa operacyjne z zastosowaniem znieczulenia ogólnego. Usunięcie polipa szyjki macicy polega na jego wykręceniu oraz wyłyżeczkowaniu szyjki macicy i jamy macicy. Jeśli natomiast pacjentka ma polip endometrialny, wykorzystuje się zabieg histeroskopii. Polega on na wprowadzeniu do jamy macicy kamery oraz usunięciu polipa z zastosowaniem specjalistycznych nożyczek bądź pętli elektrycznej.
Usuwanie polipów macicy – przebieg zabiegu i rekonwalescencja
Przed zabiegiem konieczne może być wykonanie badania USG oraz cytologii. Do zabiegu usunięcia polipa pacjentka powinna się zgłosić po wcześniejszym wyleczeniu ewentualnych stanów zapalnych. Na zabieg najlepiej przyjść w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego, czyli po zakończeniu miesiączki. Pacjentki zwykle są wypisywane ze szpitala jeszcze tego samego dnia po zabiegu. Trzeba się jednak przygotować na to, że przez około 1 tydzień od zabiegu mogą się pojawiać jeszcze plamienia z pochwy, co jest zjawiskiem naturalnym i nie stanowi powodu do niepokoju. Oczywiście należy w tym czasie szczególnie zadbać o higienę oraz nie obciążać nadmiernie organizmu. Pacjentka będzie mogła wrócić do aktywności seksualnej dopiero po ustąpieniu wspomnianych krwawień.
Jak widać, rekonwalescencja po operacji nie jest bardzo obciążająca i uciążliwa, a samopoczucie po usunięciu polipa macicy może się znacznie poprawić, co będzie mieć związek nie tylko z usunięciem dolegliwości takich jak krwawienia, ale też ze zwiększeniem szans na zajście w ciążę i jej donoszenie. Usunięcie polipa to też większy komfort psychiczny – nie trzeba się wówczas martwić o ryzyko jego zezłośliwienia.