× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Skomponuj własny zestaw pędzli do makijażu

Skomponuj własny zestaw pędzli do makijażu

Każda osoba stosująca makijaż wie, jak ważny jest dobór akcesoriów do jego nakładania. Najlepsze cienie do powiek nie ukażą swojego potencjału, jeśli zaaplikujemy je słabej jakości pacynką, a bronzer uda się nałożyć precyzyjnie tylko odpowiednio wyprofilowanym pędzlem.

Z jakich elementów powinien składać się podstawowy zestaw pędzli do makijażu? Które są przydatnym, lecz nie niezbędnym gadżetem? Czy kształt i rodzaj włosia mają znaczenie? Odpowiadamy. 

Włosie naturalne czy syntetyczne?

Nawet początkujące w sztuce makijażu osoby zdają sobie sprawę, że główki pędzli mogą być wykonane z włosów syntetycznych lub naturalnych. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje wady i zalety oraz sprawdzają się w przypadku innych zadań. Oto najważniejsze cechy obydwu rodzajów; warto wziąć je pod uwagę, komponując swój zestaw:

Pędzle z włosia naturalnego:

  • są znakomite do produktów sypkich i w kamieniu;
  • rozprowadzają kosmetyki bardziej równomiernie;
  • nabierają więcej pudru czy różu;
  • są delikatniejsze, łatwiej się niszczą;
  • mogą powodować reakcje alergiczne.

Pędzelki syntetyczne:

  • nabierają mniej produktu;
  • są lepsze do kosmetyków o konsystencjach płynnych;
  • są wegańskie;
  • na ogół nie powodują uczuleń;
  • są trwalsze, mniej wymagające w pielęgnacji.

W związku z powyższym idealny zestaw pędzli może zawierać zarówno jeden, jak i drugi rodzaj. Podobnie jak w przypadku zakupu innych akcesoriów, tak i kompletując pędzle, należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i preferencjami. 

Podstawowy zestaw pędzli do makijażu

W sprzedaży jest tak wiele różnych akcesoriów do nakładania kosmetyków, że osobie początkującej trudno będzie wybrać te, które są naprawdę niezbędne, a  które można dokupić później. Przedstawiamy kilka najważniejszych, bez których nie istnieje dobry zestaw.

Pędzel do pudru

Puder, mający przede wszystkim utrwalić gotowy makijaż, musi być nałożony równomiernie, cieniutką warstwą. Taki efekt możliwy jest dzięki użyciu pędzla o dużej, miękkiej, puchatej, zaokrąglonej główce. Niezależnie od tego, czy stosujemy puder w kamieniu, czy sypki, najlepszy będzie pędzel z włosia naturalnego

Pędzle do malowania oczu

Można przyjąć, że do wykonania pełnego makijażu oka, potrzebne są trzy pędzelki. Prasowane lub sypkie cienie, a także pigment do powiek nałożymy małym pędzelkiem o płaskiej główce. Sprawdzi się on także do aplikacji korektora. Drugi pędzel, zaokrąglony i niezbyt zbity, potrzebny jest do rozcierania cieni. Precyzyjną kreskę nad linią rzęs wykonamy cienkim, płaskim, zbitym pędzelkiem, który posłuży także do wyrysowania kształtu brwi. 

Pędzel do konturowania

Najlepiej mieć dwa, bowiem w przypadku nakładania bronzera i różu jeden pędzel wymagałby czyszczenia. Kosmetyki do konturowania aplikujemy pędzelkiem średniej wielkości, o dosyć luźnym, skośnie ściętym włosiu (zazwyczaj naturalnym).

Tak naprawdę na tym kończy się lista pędzli, które stanowią absolutne minimum. Zazwyczaj wyszukując w Internecie frazę „pędzle do makijażu — zestaw” znajdziemy jeszcze kilka, które warto mieć pod ręką, nie są one jednak nieodzowne. Mowa m.in. o pędzlu do podkładu, który wiele osób chętnie zastępuje gąbeczką lub… palcami. Rozświetlacz możemy nałożyć większym pędzelkiem do blendowania cieni, zaś pomadki do ust wymagają użycia pędzla tylko wówczas, gdy zależy nam na wyjątkowo precyzyjnym i bardzo trwałym podkreśleniu warg. 

W czym przechowywać zestaw pędzli?

Kompletując własny arsenał akcesoriów do makijażu, niezależnie od jego wielkości, należy wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać pędzle, aby służyły nam przez wiele miesięcy. 

Ponieważ pędzelkom szkodzi zarówno wilgoć, jak i zbyt wysoka temperatura, najlepiej trzymać zestaw w suchym pomieszczeniu, jednak z dala od kaloryfera oraz bezpośrednich źródeł światła. Wiele osób dla wygody przechowuje kosmetyki i akcesoria w łazience. Jest to zrozumiałe, trzeba jednak w takiej sytuacji pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Idealna do tego będzie np. zamykana tuba na pędzle firmy Inglot. Jest solidna i wytrzymała, dzięki czemu sprawdza się także jako opakowanie podróżne. Zamknięte w tubie akcesoria nie będą wystawione na szkodliwe działanie zewnętrznych warunków, zachowają swój kształt, a także będą zabezpieczone przed ewentualnym zanieczyszczeniem. Jeśli kochasz swoje pędzle, koniecznie zaopatrz się w takie etui!