× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Apteczki przemysłowe – do zakładów pracy i nie tylko

apteczka

Udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej to obowiązek każdego człowieka, który nakłada na nas prawo. Czasami mamy do czynienia z większym urazem, który wymaga interwencji lekarskiej, czasem zaś możemy opatrzyć ranę we własnym zakresie. Prawo wymaga, aby w każdym zakładzie pracy, a także w innych miejscach, znajdowały się apteczki. Warto więc zaopatrzyć się w dobrze wyposażone apteczki przemysłowe, dzięki którym udzielenie pierwszej pomocy będzie o wiele prostsze.

Gdzie sprawdzi się apteczka przemysłowa?

Apteczki przemysłowe sprawdzają się przede wszystkim w zakładach pracy, i to bez względu na to, czy zatrudniamy jedynie kilku pracowników, czy też dysponujemy całkiem sporą ich liczbą. Apteczka przemysłowa powinna znaleźć się również w szkole, przychodni, punkcie usługowym bądź handlowym. Do poważnego bądź lekkiego wypadku może bowiem dojść wszędzie, natomiast najważniejsze jest udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy, bez względu na to, czy wzywamy pogotowie, czy jesteśmy w stanie opatrzyć ranę we własnym zakresie.

Co musi znaleźć się w apteczce przemysłowej?

Produkty, które muszą znaleźć się w apteczce przemysłowej, określone zostały przepisami BHP. Zazwyczaj apteczki przemysłowe zawierają bandaże, plastry, folie czy produkty antyseptyczne. To jednak za mało, aby móc mówić o fachowym udzieleniu pierwszej pomocy. Dobrze, jeśli w apteczce zakładowej znajdą się również podstawowe leki przeciwbólowe, dostępne bez recepty. Warto włożyć do niej też roztwór do płukania i ochrony oczu, środki do przemywania ran, działające antybakteryjnie czy różnego rodzaju plastry z opatrunkiem. Dzięki temu pracownik, uczeń czy inna osoba, która potrzebuje podstawowych środków medycznych, nie będzie musiała opuszczać pomieszczenia, aby na przykład udać się do apteki. O ile podstawowe wyposażenie musi znaleźć się w apteczce przemysłowej, tak nie ma regulacji mówiących o tym, że nie może w nich być także dodatkowych środków, przydatnych w pierwszej pomocy.

Jaką apteczkę wybrać?

Apteczki przemysłowe niejedno mają imię – możemy zdecydować się na wiszące szafki bądź mniejszych wymiarów opakowania, które możemy umieścić w dowolnym miejscu. Ważne, aby wszelkie produkty medyczne zmieściły się w jednym pojemniku, tak aby nie szukać ich w razie potrzeby. Dostęp do apteczki przemysłowej powinni mieć wszyscy pracownicy, lecz opiekę nad nią powinna sprawować jedna, konkretna osoba. Najczęściej jest to pracownik sekretariatu, kierownik sklepu czy higienistka szkolna, w zależności od miejsca, w którym znajduje się apteczka.