× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Uniform medyczny – na jakie elementy warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

uniformy medyczne

Osoby wykonujące zawody medyczne oraz studenci przygotowujący się do przyszłej pracy w ochronie zdrowia muszą posiadać specjalne stroje, które po pierwsze będą spełniały niezbędne normy i będą przystosowane do nietypowych, często trudnych warunków, a po drugie będą występowały w ujednoliconym, zbliżonym stylu, charakterystycznym dla tej grupy zawodowej. Studenci kierunku lekarskiego czy pielęgniarstwa, a także kierunków pokrewnych, już od pierwszych lat studiów muszą korzystać podczas zajęć i praktyk z uniformów medycznych, które towarzyszą im dalej przez całą edukację, a także po jej ukończeniu – w szpitalach, przychodniach czy gabinetach. Z tego względu zakup odpowiedniego stroju powinien zostać wcześniej dokładnie przemyślany.

Co wybrać: fartuch medyczny czy scrubs? 

Dawniej większość medyków można było poznać po charakterystycznych białych, rozpinanych fartuchach. Do teraz tego typu odzież przydaje się na pierwszych latach studenckich, na zajęciach laboratoryjnych czy anatomii, a także w pracy takich specjalistów, jak lekarz rodzinny czy internista. Z kolei w innych specjalizacjach coraz częściej obserwuje się tendencję odchodzenia od klasycznego kitla lekarskiego na rzecz bardziej codziennego i bliższego pacjentom uniformu tzw. scrubsa, czyli kompletu składającego się z bluzy oraz spodni. Takie uniformy medyczne dostępny są często w wielu kolorach, wzorach i krojach, które zostają wybierane zależności od upodobań użytkownika. Jeśli chodzi o spodnie, występuje wiele ich krojów: na gumce, ze ściągaczami na nogawkach czy proste. Wśród bluz można wybierać takie, z różnymi dekoltami np. ,,w serek” lub zaokrąglonymi, w barwach ciemnych, jaskrawych czy pastelowych, a także modele gładkie i we wzorki. Kolorowe stroje sprawdzają się szczególnie dobrze, podczas pracy z dziećmi, ponieważ mogą zaciekawić małych pacjentów i zniwelować lęk, który często występuje u nich przed wizytą lekarską. 

Jakie cechy powinien posiadać idealny uniform medyczny?

Ze względu na swoje przeznaczenie, konieczność sprawdzania się podczas zadań specjalnych i częste użytkowanie, strój medyczny powinien spełniać podstawowe wymogi i posiadać określone właściwości. Do cech doskonałego uniformu medycznego należą:

  • wykonanie z wytrzymałych, wysokiej jakości tkanin – strój medyczny musi być odporny na częste pranie, w wysokich temperaturach oraz prasowanie, które jest konieczne w pracy medyków. Dobra odzież medyczna powinna służyć wiele lat.
  • wygoda użytkowania – materiał scrubsa czy fartucha powinien być oddychający, podatny na zagniecenia, przyjemny w noszeniu. Uniform nie może krępować ruchów personelu medycznego i utrudniać jego pracy.
  • obecność dużej ilości kieszeni – medycy muszą mieścić w nich podstawowe narzędzia pracy: stetoskop, długopis, notatnik czy telefon.