× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Aromaterapia i waporyzacja – czyli wszystko co dobre z ziół

aromaterapia

Zioła są znane w medycynie tradycyjnej od bardzo dawnych czasów, właściwie od początku istnienia ludzkości. Wszystkie lecznicze właściwości roślin nie są jeszcze do końca naukowo poznane, jednak liczne badania udowadniają pozytywny wpływ niektórych liści i korzeni na ludzki organizm. Przyjrzymy się dziś różnym sposobom stosowania substancji pochodnych z roślin, takim jak aromaterapia, inhalacja i waporyzacja.

Aromaterapia, czyli aromatyczna kuracja – olejek eteryczny jako remedium

Największą popularnością w świecie naturalnej medycyny i pielęgnacji cieszy się niewątpliwie zastosowanie olejków eterycznych. Używane one są w najróżniejszych formach – służą do podgrzewania w kominkach przy aromaterapii, sprawdzają się w przyjemnych aromatycznym masażu oraz dodawane są do świec, a nawet do kosmetyków. Olejki eteryczne znane są ze swoich właściwości naturalnie łagodzących różne dolegliwości, zwłaszcza dla osób, które nie mogą z różnych względów sięgnąć po środki medycyny konwencjonalnej. Pozytywny wpływ olejków eterycznych na układ limbiczny jest potwierdzony licznymi badaniami. Stwierdzono między innymi, że aromaterapia pobudza wydzielanie serotoniny, która wywołuje pozytywne emocje, pomaga w wygaszaniu bólu i stresu oraz zmniejsza stan niepokoju. Dodatkowo różne rodzaje olejków dają różne efekty w łagodzeniu szerokiego spektrum dolegliwości, np.:

  • olejek lawendowy – poprawia nastrój, ułatwia uzyskanie stanu relaksu, łagodzi zmęczenie i objawy przeziębienia
  • olejek z drzewa herbacianego – wspomaga kuracje w trakcie infekcji nosa i gardła
  • olejek różany – wpływa pozytywnie na procesy trawienne, jest popularnym dodatkiem do kosmetyków ze względu na piękny zapach i właściwości pielęgnacyjne skóry

Podsumowując olejki eteryczne i aromaterapia poprawiają zdrowie fizyczne, ale mogą też łagodzić bóle głowy, dolegliwości w trakcie ciąży, a nawet działają wspomagająco w leczeniu migreny.

Jak używać olejków eterycznych w aromaterapii?

Istnieje wiele sposobów pozwalających na uzyskanie z aromaterapii jak największych korzyści dla zdrowia. Najszybszą metodą jest inhalacja, gdzie wystarczy dodanie kilku kropel wybranego olejku do gorącej wody. Opary mieszanki wdycha się wtedy głęboko przez nos i usta. Ten sposób sprawdzi się najlepiej przy przeziębieniu i przyniesie ulgę w dolegliwościach górnych dróg oddechowych i zmniejszy ból głowy. W celu uzyskania najlepszych efektów inhalacji należy pamiętać o wyborze odpowiedniego do swoich potrzeb olejku.

Kolejnym sposobem, szczególnie przyjemnym w okresie jesiennym i zimowym, jest używanie świec z olejkami. Kilka świec ustawionych w strategicznych miejscach mieszkania nie tylko dodadzą wnętrzu ciepła i przytulnego klimatu, ale też wydzielające się substancje z olejków poprawią samopoczucie i taka aromaterapia pomoże zrelaksować się po ciężkim dniu.

Dla osób pragnących uzyskać intensywny efekt aromaterapii doskonale sprawdzi się kolejna metoda, czyli kominek do olejku. Olejki umieszcza się w szczycie kominka (można rozcieńczyć je niewielką ilością wody dla lepszego odparowania), pod którym zapala się niewielką świeczkę – podgrzewacz. Ten sposób pozwoli wypełnić pomieszczenie niezwykłymi zapachami, które będą się długo utrzymywać w powietrzu.

Aromaterapia i zioła w Twoim domu – waporyzacja jako bezpieczny sposób na wykorzystanie dobrodziejstw natury

Oprócz olejków eterycznych, które są ekstraktami z różnych ziół i kwiatów, warto sięgnąć po suszone zioła, których działanie zdrowotne można uzyskać poprzez ich podgrzewanie. Do tego celu służy waporyzator do suszu pozwalający na wydobycie z ziół ich właściwości bez konieczności ich spalania. Dzięki temu każdy miłośnik ziół może cieszyć się ich dobroczynnym wpływem bez produkcji dymu i wdychania substancji smolistych. Jest to też doskonała alternatywa dla kadzidła.

Jaki waporyzator wybrać – mini poradnik

Na rynku dostępne jest wiele modeli waporyzatorów do aromaterapii ziołami. Dla początkujących najlepiej sprawdzą się proste dyfuzory nie wymagające zaawansowanej wiedzy technicznej, takie jak XMAX V3 PRO W tym przypadku wystarczy umieścić niewielką dawkę suszu w specjalnym miejscu, ustawić temperaturę odparowania i korzystać z tego, co najlepsze w ziołach. Automatyzacja tego typu waporyzatorów minimalizuje ryzyko popełnienia błędów, umożliwia natomiast uzyskanie świeżego smaku ziół bez gorzkich nut i uczucia spalenizny. Niewielki rozmiar waporyzatora pozwala zabrać go ze sobą w podróż i zmieści się w najmniejszym bagażu, dodatkowo idealnie mieści się w dłoni.

Dla nieco bardziej wymagających użytkowników dostępne są sprzęty posiadające więcej trybów pracy i oferujące możliwość regulacji temperatury w trakcie sesji. Warto wypróbować fenix mini, który wykorzystuje dwa sposoby ogrzewania – konwekcyjne oraz kondukcyjne. Dzięki temu skuteczniej wydobywa substancje zawarte w suszu. Modele te mogą być wyposażone również w specjalne naczynie na olejki. Dzięki temu możesz zastosować aromaterapię na przykład dodając olejki cytrusowe. Niewątpliwą zaletą stosowania waporyzatora jest eliminacja ryzyka niszczenia płuc i dróg oddechowych.

Miłośnikom najbardziej naturalnej waporyzacji producenci proponują ciekawe rozwiązanie w postaci waporyzatorów analogowych takich jak dynavap. Cechuje się on brakiem jakiejkolwiek elektroniki, a susz podgrzewany jest za pomocą zapalniczki. Jednocześnie oferuje podobną wygodę stosowania jak w przypadku waporyzatorów elektronicznych i taką samą jakość waporyzacji. Wyposażony jest w system kontroli temperatury, który pozwala na regulację intensywności odparowania, by dopasować się do każdego gustu.