Co odpowiada za piekielnie ostry smak papryki chilli?
Papryki chilli cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie tylko z uwagi na charakterystyczny smak, ale również i względnie łatwą uprawę w domowych warunkach. Jednak to, co z jednej strony przyciąga wszystkich zwolenników papryczek, tak innych mocno odrzuca i ostry smak papryczek jest nie do zniesienia. Dlaczego papryka chilli piecze po zjedzeniu? Odpowiemy na to pytanie w dzisiejszym poradniku.
Dlaczego papryki chilli są ostre?
Za charakterystyczny, ostry smak papryczek chilli odpowiada kapsaicyna. Substancja ta jest dosyć charakterystyczna, ponieważ podrażnia receptory odpowiedzialne za wykrywanie ciepła i uszkodzenia tkanki, które normalnie podczas jedzenia są nieaktywne (chyba, że poparzymy się gorącym jedzeniem lub skaleczymy podczas gryzienia). W dodatku kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie, co niestety jest problematyczne w przypadku chęci pozbycia się ostrego smaku po spożyciu papryczek. Z zawartością kapsaicyny w paprykach związana jest również skala ostrości papryki, którą przedstawia się w skali Scoville’a. Na szczycie tej hierarchii znajdują najostrzejsze papryki świata, czyli papryka Carolina Reaper, Dragon’s Breath i Pepper X.
Jak pozbyć się pieczenia po zjedzeniu papryki?
Co zrobić, gdy pieczenie w ustach dosłownie przekracza granice dobrego smaku i chcemy nieco osłabić działanie kapsaicyny? Na pewno nie wolno sięgać po szklankę wody, ponieważ tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie. Przepłukanie ust wodą nie dość, że nie przyniesie ulgi, to w dodatku rozniesie drobinki kapsaicyny po całej jamie ustnej i przełyku.
Co należy zatem uczynić? Trzeba wykorzystać inną właściwość tej substancji, a mianowicie dobrą rozpuszczalność w tłuszczach i alkoholach. Dobrą praktyką i powszechnie stosowaną jest przepłukanie ust mlekiem lub alkoholem. Alternatywnie można zjeść łyżkę lodów, które również powinny złagodzić piekące działanie kapsaicyny. Na całe szczęście wszelkie niepokojące objawy powinny samoczynnie minąć po upływie kilkunastu minut.
Ciekawostką może być fakt, że kapsaicyna doczekała się zastosowania w przemyśle, jako aktywny środek w gazach pieprzowych. Spryskanie twarzy tym środkiem wywołuje trudności z oddychaniem i natychmiastowe pieczenie, szczególnie w okolicach oczu. Biorąc pod uwagę to, że kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie, pozbycie się gazu pieprzowego z twarzy czy innych części ciała nie jest łatwym zadaniem. To przekłada się na wysoką skuteczność owego środka bojowego. Dodatkowo gaz pieprzowy często zabarwia się, aby móc łatwo zidentyfikować napastnika.