× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Czy można wyleczyć chrapanie? Skuteczne metody

chrapanie

Część metod pozwala usunąć przyczynę, niektóre aktywnie wspierają dotlenienie organizmu. Niektóre z metod leczenia chrapania potrzeba powtarzać co określony (dłuższy) okres. Ciekawą opcją jest między innymi laserowe usuwanie chrapania, dlatego tej metodzie poświęcimy nieco więcej miejsca.

Dlaczego chrapiemy?

Jak to się dzieje, że ludzie chrapią? Powodem jest wibrowanie naszego podniebienia miękkiego oraz języczka. Dzieje się to zazwyczaj przy wdechu podczas snu, chociaż może się pojawić także przy wydychaniu powietrza.

Za chrapanie odpowiedzialne jest wiotczenie tkanek miękkich, ale także inne problemy zdrowotne. Są to między innymi:

  • nadwaga – zwiększona masa ciała sprawia, że jesteśmy w grupie ryzyka wystąpienia bezdechu sennego,
  • skrzywiona przegroda nosowa – może się ona skrzywić np. w wyniku wypadku, ale także być taka od urodzenia,
  • alergie – i ich oddziaływanie na organizm,
  • inne choroby i dolegliwości.

Laserowe usuwanie chrapania

Leczenie chrapania za pomocą lasera jest jednym z ciekawszych sposobów pozbycia się tej dolegliwości. Jak to się dzieje, że światło sprawia, że nasze noce są spokojniejsze? Laser ma właściwości podgrzewające. Zostało to wykorzystane przez konstruktorów urządzenia w taki sposób, że maszyna w ręku specjalisty kieruje wiązki światła na podniebienie miękkie i języczek. Dzięki podgrzaniu następuje kontrakcja kolegaenu – struktury w jamie ustnej się utwardzają, przez co nie mogą wibrować (lub wyraźnie zmniejszają intensywność) pod wpływem wydychanego powietrza. Zabieg można przeprowadzić w klinice https://www.ziemlewski.pl/oferta-zabiegi/leczenie-chrapania/.

Według zaleceń zabieg powinno powtórzyć się trzy razy. Na sesje umawiamy się w ciągu kilku tygodni. Rezultat zabiegu wykonanego w klinice medycyny estetycznej utrzymuje się nawet dwanaście miesięcy. Choć trzeba podkreślić, że przed zastosowaniem tej procedury lekarz prowadzący musi dojść przyczyn zaburzenia u każdej osoby. Bywa, że warto zastosować kilka elementów leczenia jednocześnie.

Inne metody usuwania chrapania

Są także inne metody usuwania chrapania. Czasem trzeba zacząć od zastosowania tych najprostszych. Jak już wspomnieliśmy – jednym z czynników ryzyka występowania chrapania i bezdechu sennego jest nadwaga. W takim przypadku trzeba po prostu (na przykład przy pomocy dietetyka) zrzucić zbędne kilogramy. Szkodliwy jest także alkohol. Wśród innych metod walki z chrapaniem znajdziemy:

  • laserową uvulopharyngoplastykę – plastykę korekcyjną podniebienia miękkiego,
  • leczenie ortodontyczne i stomatologiczne – związanego ze zgryzem i uzębieniem,
  • chirurgię ortognatyczną – związanąz prawidłowym ustawieniem szczęki i żuchwy,
  • leczenia implantologiczne i protetyczne – gdy potrzeba zastosować implanty/protezy,
  • wykorzystanie aparatów wspierających oddychanie podczas snu – MAD/CPAP,
  • laryngologiczną korekcję cieśni gardła.