Poznaj sprawdzone sposoby na radzenie sobie z popuszczaniem moczu

Nietrzymanie moczu, zwane w medycynie inkontynencją, jest nie tylko wstydliwą, ale przede wszystkim problematyczną dolegliwością. Stanowi ono dość duże utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu wielu osób, bez względu na wiek i płeć. Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?
Różne podłoża problemu
Nim przejdziemy do omówienia podstawowych porad, które mogą pomóc w poradzeniu sobie z tym wstydliwym problemem, należy wspomnieć, że inkontynencja może mieć różne podłoża. Tego typu dolegliwości występują m.in.:
– u kobiet po porodzie,
– u mężczyzn w związku z przerostem prostaty,
– u osób w podeszłym wieku w związku z osłabieniem mięśni,
– u dzieci w związku z wieloma chorobami układu moczowego bądź nerwowego.
Jak widać, inkontynencja nie jest problemem marginalnym. Dotyka ona bardzo szerokiego grona osób i nie zna granic takich jak wiek, płeć czy stopień aktywności fizycznej. W jaki sposób radzić sobie z popuszczaniem moczu domowymi sposobami?
Ćwiczenia mięśni Kegla
U wielu pań, u których występuje problem nietrzymania moczu, doszło do osłabienia mięśni Kegla, odpowiedzialnych m.in. za utrzymywanie zawartości pęcherza na miejscu aż do czasu świadomej mikcji. W bardzo wielu przypadkach regularne treningi tych mięśni potrafią pomóc w rozwiązaniu kłopotów z inkontynencją. Uwaga – ćwiczenia warto rozpocząć profilaktycznie, jeszcze przed wystąpieniem dolegliwości: w ten sposób można uniknąć wstydliwego popuszczania moczu.
Redukcja masy ciała
Jednym z czynników wywołujących nietrzymanie moczu może być nieprawidłowa, zbyt wysoka masa ciała. W przypadku osób otyłych zaleca się zrzucenie nadprogramowych kilogramów jako metodę opanowania ten przypadłości. Odchudzanie można także połączyć z ćwiczeniami mięśni dna miednicy.
Zdrowy tryb życia
W ramach domowych sposobów radzenia sobie z inkontynencją warto wdrożyć kilka zasad, które pomogą nie tylko w ograniczeniu popuszczania moczu, ale również poprawią stan zdrowia w ogóle.
Przede wszystkim warto ograniczyć spożywanie napojów, które mogłyby zwiększać parcie na pęcherz. Do takich można zaliczyć m.in. alkohol, słodkie napoje gazowane, kawę, herbatę czy soki z cytrusów. Ponadto, należy zadbać o regularne wypróżnianie i unikanie zaparć (pomóc w tym może dieta bogata w błonnik). W ten sposób unikniemy zewnętrznego nacisku na pęcherz od strony układu wydalniczego.
Higiena przy inkontynencji
Nie mniejsze znaczenie przy inkontynencji ma również utrzymanie odpowiedniej higieny okolic intymnych. Warto – w miarę możliwości – podmyć się z użyciem delikatnego środka myjącego po każdym popuszczeniu moczu. To pozwoli uniknąć namnażania się bakterii i tym samym zapobiec występowaniu zakażeń.
W celach higienicznych, ale również dla poprawy komfortu psychicznego, warto wykorzystać także wkładki na nietrzymanie moczu. Dzięki nim mocz nie przedostaje się do bielizny, a przykry zapach związany z inkontynencją jest zatrzymywany. To pozwala na cieszenie się życiem i zapomnienie o zmartwieniu, jakim jest uczucie wilgoci na bieliźnie oraz przykry zapach uryny.