× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Dlaczego należy dbać o prawidłowy poziom witaminy C w organizmie?

witamina C

Kwas askorbinowy, powszechnie znany jako witamina C, pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Poza pozytywnym oddziaływaniem na układ immunologiczny charakteryzuje się też innymi właściwościami. O jakie właściwości chodzi oraz czy warto zażywać  suplement z witaminą C – tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Cenna witamina C

Witamina C nie bez powodu nazywana bywa królową witamin. Jej szerokie spektrum działania sprawia, że prawidłowy poziom witaminy C jest istotny dla sprawnego działania całego organizmu ludzkiego. Niedobory tej witaminy mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Obniżona odporność czy krwawiące dziąsła – to niektóre objawy, które mogą być spowodowane obniżonym poziomem kwasu askorbinowego we krwi. Ta popularna witamina niezbędna jest zwłaszcza w dzisiejszych, zapracowanych czasach, bowiem sprzyja redukcji zmęczenia oraz chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Należy pamiętać, że witamina C należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Skutkuje to między innymi tym, że jej poziom powinien być na bieżąco uzupełniany poprzez stosowanie właściwej diety lub też odpowiednią suplementację, najlepiej suplementem z witaminą C. Zwiększone zapotrzebowanie na kwas askorbinowy wykazują między innymi palacze czy też osoby w podeszłym wieku.

Zwracajmy uwagę na czas i sposób gotowania

Witaminy C powinniśmy dostarczać organizmowi wraz z pokarmem w codziennej, zbilansowanej diecie. Nasz codzienny jadłospis powinien opierać się przede wszystkim o dużą ilość świeżych warzyw i owoców. Warto pamiętać o tym, że obróbka termiczna warzyw i owoców degraduje duże ilości witamin i innych składników odżywczych, dlatego przyrządzając posiłki należy zwracać uwagę na czas gotowania, jak i temperaturę przygotowywania posiłków. Należy też mieć na względzie, że witaminy rozpuszczalne w wodzie mogą zostać utracone i wylane wraz z płynem, dlatego należy w miarę możliwości gotować warzywa w jak najmniejszej ilości wody. Wśród owoców zawierających największą ilość witaminy C należy wymienić czarną porzeczkę, dziką róże, truskawki czy kiwi. Z kolei jeśli chodzi o warzywa z dużą zawartością kwasu askorbinowego warto włączyć do codziennej diety natkę pietruszki, paprykę, brukselkę czy szpinak.

Natura lub dobry suplement

Jeśli jednak z jakiś powodów nie możemy lub nie chcemy spożywać naturalnych źródeł kwasu askorbinowego, warto sięgnąć po sprawdzony suplement diety lub lek z witaminą C. Na rynku znajdziemy wysokiej jakości preparaty (np. Cemax z witaminą C), które pozwolą nam zadbać o prawidłowy poziom kwasu askorbinowego w organizmie, zapobiec jej niedoborom lub je uzupełnić. Warto podkreślić, że zarówno naturalna witamina C, jak i jej syntetyczny odpowiednik to związki chemiczne charakteryzujące się tą samą budową oraz identycznym wpływem na organizm człowieka.