× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak wybrać najlepszy dla siebie miód?

miód

Myśląc o jesieni część z nas od razu ma przed oczami ciepły koc oraz kubek gorącej herbaty. Dla niektórych nieodłącznym dodatkiem do tego napoju jest ulubiony miód. Na rynku można obecnie dostać wiele rozmaitych rodzajów tego słodkiego przysmaku, jednak który jest najsmaczniejszy? Co będzie lepsze – miód lipowy, akacjowy, a może gryczany? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni miód dla siebie!

Miód to zdrowie

Od tysięcy lat ludzie wykorzystują miody nie tylko ze względu na ich smak, ale także niepodważalne, korzystne działanie na organizm człowieka. Wiele osób się zastanawia, jak skoro miód w większości składa się z cukrów prostych, może być zdrowy? To dzięki innym składnikom takim jak witamina C, witaminy z grupy B i inne cenne minerały (np. wapń, potas, żelazo). To sprawia, że naturalne miody mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Hamują namnażanie się szkodliwych bakterii jelitowych oraz ułatwiają proces trawienia wolnym aminokwasom i enzymom. Miód pomaga wzmacniać nasz układ odpornościowy i chronić organizm przed przeziębieniem, chorobami gardła czy zatok. W dodatku może wspomagać pracę serca przy miażdżycy lub chorobie wieńcowej. Jest korzystnym elementem diety przy chorobach układu moczowego lub jelit. Co ciekawe może mieć też działanie uspokajające. Miód lipowy posiada wszystkie z tych właściwości, dlatego tak często jest wybierany przez konsumentów.

Lider wśród miodów w Polsce

Każdy z miodów ma swój unikalny smak, kolor i właściwości. Wiele osób uważa, że najsmaczniejszy jest miód lipowy. Niestety dość rzadko spotyka się większe skupiska lip. Dlatego znalezienie pyłków kwiatów lipy nie jest łatwe, a to utrudnia produkcję miodu lipowego. Oprócz walorów smakowych ten rodzaj miodu ma unikalne działanie lecznicze. Dzięki właściwościom rozgrzewającym poleca się go w okresie przeziębień, a dodatkowo łagodzi początkowe stany infekcji dróg oddechowych. Skutecznie pomaga zwalczać katar i grypę. Miód z lipy ma korzystny, uspokajający wpływ na układ nerwowy – redukuje odczuwany stres i pomaga w zasypianiu. To bogate źródło energii, w związku z tym przyda się, kiedy czujemy się zmęczeni i osłabieni.

Ulubieniec wśród miodów

Znając już zalety miodu lipowego, nie ma wątpliwości, że warto go przynajmniej spróbować i samodzielnie ocenić, czy to opcja dla nas. Zastanawiając się nad konkretnym produktem dobrze wybierać spośród miodów ekologicznych. Powstają w specjalnych pasiekach objętych wytycznymi UE, w związku z czym o ich jakości zaświadczają certyfikaty. Ekologiczna produkcja przekłada się też na więcej korzystnych dla zdrowia właściwości miodu. Jeśli interesuje nas ekologiczny miód lipowy, warto zdecydować się na produkty od zaufanych marek, takich jak Pucer, Bio Planet, czy Bractwo Pasieczników Wędrownych.