× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Dobry szampon na porost włosów, czyli jaki?

szampon na porost włosów

Beautiful red head woman with close eyes posing over pink background. Wavy hairs. Perfect smile. Isolate in studio.

Wypadanie włosów to problem, który dotyka wielu osób i na pewnym etapie życia może dotyczyć dużej części naszego społeczeństwa. Jego przyczyn jest bardzo dużo, dlatego nierzadko ich ustalenie wymaga sporo czasu. Wśród najczęstszych jednak wymienia się złą dietę, niewłaściwą pielęgnację, czynniki genetyczne, hormonalne, a także niektóre schorzenia endokrynologiczne. Nierzadko jedynym skutecznym sposobem na zahamowanie tego problemu jest korzystanie z szamponu na porost włosów. Czym jednak powinien charakteryzować się dobry kosmetyk tego typu? Podpowiadamy.

Jak działa szampon na porost włosów?

Szampon na porost włosów, tak jak każdy inny tego typu produkt, powinien oczyszczać skórę głowy z nadmiaru sebum, zanieczyszczeń, kurzu, a także ją nawilżać i odżywiać. Z tego powodu powinien być pozbawiony substancji o działaniu drażniącym, a więc silnych detergentów, takich jak SLS-y i SLES-y. Najlepiej jeśli zastosowano w nim jedynie naturalne delikatne związki myjące, które nie podrażniają skóry głowy.  

Takie preparaty muszą wykazywać działanie regenerujące i nawilżające, aby chronić włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Niezwykle istotnymi substancjami, jakie powinny mieć w swoim składzie szampony na porost włosów, są związki aktywne o działaniu poprawiającym krążenie, wzmacniającym cebulki włosów i pobudzającym je do pracy. Zazwyczaj są to różnego rodzaju wyciągi z ziół i ekstrakty z niektórych roślin. Taki produkt zawsze musi być dopasowany do potrzeb skóry głowy. Dlatego powinniśmy dokładnie analizować skład wszystkich tego typu kosmetyków.

Jakie substancje powinien zawierać dobry szampon na porost włosów?

Dobry szampon na porost włosów powinien zawierać delikatne substancje myjące, a dodatkowo te, które regulują pracę gruczołów łojowych. Jego zadaniem jest oczyszczenie pukli z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. W tym celu można wykorzystać na przykład ekstrakt z łopianu lub lukrecji.

Kolejną grupą związków, które powinny znaleźć się w takich preparatach, są substancje wzmacniające włosy. Mowa tutaj przede wszystkim o naturalnych wyciągach z roślin. Możne to być jednak też mleczko pszczele oraz różnego rodzaju witaminy. Warto szukać zwłaszcza prowitaminy B3 oraz innych witamin z grupy B.

Najistotniejsze z punktu widzenia osób, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem pukli, w tego typu kosmetykach są substancje pobudzające wzrost włosów. Wśród nich wymienia się na przykład ekstraktu z szyszek chmielu lub pokrzywy zwyczajnej, a także betainy, czy ziela skrzypu polnego.