× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Czy warto korzystać z szybkich diet oczyszczających? Które są najlepsze?

dieta oczyszczająca

Diety oczyszczające cieszą się coraz większą popularnością, która wynika głównie z faktu, że spożywana przez nas żywność jest z roku na rok bardziej zanieczyszczona toksynami. Choć istnieje wiele diet detoksykujących, wszystkie łączy niskokaloryczność i słabe zbilansowanie składników odżywczych, dlatego takich jadłospisów nie wolno stosować długotrwale. Czy dieta oczyszczająca jest skuteczna? Kiedy warto ją zastosować i który wariant wybrać?

Jak działa dieta oczyszczająca?

Na początek warto zaznaczyć, że żadne badania naukowe nie potwierdzają na chwilę obecną skuteczności stosowania diety oczyszczającej organizm z toksyn. Tak naprawdę, nie każdy potrzebuje takiej kuracji, bowiem jej głównym założeniem jest pobudzenie procesów, które odbywają się na co dzień w zdrowym organizmie. Ten usuwa toksyny między innymi wraz z moczem czy z potem. Jeśli więc nie dostarczamy ich sobie w nadmiarze, a nasze ciało funkcjonuje sprawnie, dodatkowy detoks nie jest konieczny. Większość diet oczyszczających polega bowiem na:

  • obniżeniu kaloryczności posiłków (nawet do pułapu poniżej 1000 kcal dziennie),
  • spożywaniu określonego rodzaju produktów, najczęściej owoców i/lub warzyw,
  • zmianie konsystencji posiłków ze stałej na płynną.

Krótko mówiąc, dieta oczyszczająca ma odciążyć układ trawienny po to, aby organizm mógł skupić się na wydalaniu toksyn z organizmu. Kto powinien zdecydować się na taką kurację?

Dla kogo dieta detoks?

Dieta oczyszczająca przeznaczona jest dla osób, które odczuwają symptomy nadmiernego zanieczyszczenia organizmu toksynami. Są to takie objawy jak spadek energii, problemy z koncentracją, ciągłe dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy problemy skórne. Na detoks mogą zdecydować się osoby, które:

  • na co dzień odżywiają się niezdrowo, jedzą żywność wysokoprzetworzoną,
  • mają niską odporność,
  • dostrzegają pogorszenie samopoczucia i spadek energii,
  • rezygnują z nałogu.

W takich przypadkach zastosowanie krótkotrwałej diety oczyszczającej jako wstępu do zdrowszego odżywiania będzie dobrym rozwiązaniem. Pytanie brzmi: jaki detoks wybrać?

Jaka dieta oczyszczająca jest najlepsza?

Istnieje wiele diet typu detoks, ale niestety większość z nich jest bardzo monotonna. Można wybrać na przykład detoks jabłkowy, detoks zbożowy czy detoks jaglany. Najkorzystniejsze dla zdrowia organizmu wydają się jednak jadłospisy oczyszczające, które bazują na wielu rodzajach warzyw i owoców, będących dla organizmu wartościowym źródłem mikroelementów i lekkostrawnym posiłkiem. Mamy zatem dietę owocowo-warzywną i dietę sokową, w ramach której posiłki są dodatkowo upłynnione. Oba jadłospisy można stosować krótkotrwale, pamiętając, że utrzymanie efektów detoksu zależy w głównej mierze od jakości codziennej diety. Jeśli chcesz na stałe cieszyć się lepszym samopoczuciem, skorzystaj z cateringu https://burakdieta.pl, w ramach którego plan żywieniowy zawsze opracowywany jest indywidualnie z uwzględnieniem aktualnych zaleceń dietetycznych.