Kompleksowe leczenie zębów – czym jest i jak przebiega?

Chcesz przeprowadzić pełną metamorfozę swojego uśmiechu? Zamiast pojedynczych zabiegów u różnych specjalistów, możesz skorzystać z kompleksowego leczenia zębów. Jak przebiega ten proces i kto może z niego skorzystać? Wyjaśniamy w artykule.
Czym jest kompleksowe leczenie zębów?
Kompleksowe leczenie zębów to proces, którego celem jest odtworzenie prawidłowej funkcjonalności jamy ustnej i poprawa wyglądu uzębienia. Popularnie nazywane jest metamorfozą uśmiechu. Co ważne – kompleksowe leczenie jest szczegółowo zaplanowane i już po pierwszej wizycie wiesz, jakie zabiegi należy przeprowadzić i jak będzie wyglądać harmonogram leczenia.
W skład kompleksowego leczenia zębów może wchodzić:
- leczenie zachowawcze, czyli uzupełnienie ubytków próchnicowych,
- odbudowa utraconych zębów, np. poprzez wszczepienie implantów i osadzenie na nich koron lub protez,
- zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, np. ekstrakcje zębów lub odbudowa kości pod wszczepienie implantów,
- korygowanie wad zgryzu,
- założenie licówek,
- wybielanie zębów.
Zakres leczenia zależy oczywiście od stanu jamy ustnej i uzębienia pacjenta.
Dla kogo kompleksowe leczenie zębów?
Na kompleksowe leczenie zębów decydują się osoby, które chcą posiadać piękny uśmiech, a stan ich uzębienia w mniejszym lub większym stopniu odbiega od ideału.
Zamiast umawiać się do poszczególnych specjalistów (np. implantologa, ortodonty czy chirurga stomatologa), wolą zaplanować leczenie odgórnie. Dla wielu osób fakt, że mogą zobaczyć efekt długotrwałego procesu leczenia jeszcze zanim zostanie ono rozpoczęte, jest bardzo motywujący.
Kompleksowe leczenie zębów krok po kroku
Jak przebiega kompleksowe leczenie zębów? Możemy wyróżnić 3 główne etapy: konsultację, zaplanowanie leczenia oraz terapię przygotowawczą i właściwą.
W ramach konsultacji stomatologicznej lekarz:
- przeprowadza wywiad z pacjentem,
- ocenia stan jamy ustnej oraz uzębienia, poprzez przegląd i wykonanie zdjęć rentgenowskich.
Na tej podstawie specjalista ustala listę zabiegów, które należy przeprowadzić, a także ocenia możliwość ich wykonania, biorąc pod uwagę przeciwwskazania. Podczas rozmowy z lekarzem wspólnie decydujecie np. o tym, czy ubytki zębowe będą uzupełnione 1:1 czy zdecydujesz się na most protetyczny.
Kolejnym ważnym etapem jest zaplanowanie leczenia, które odbywa się w następujący sposób.
- Specjalista wykonuje cyfrowy projekt uśmiechu, jeśli taka możliwość jest dostępna w klinice. W tym celu wykonuje zdjęcia wewnątrzustne i sesję fotograficzną twarzy, gdy się uśmiechasz.
- Wszystkie fotografie wgrywa do programu komputerowego, a następnie projektuje Twój nowy uśmiech. Na ekranie komputera możesz zobaczyć, jak będzie wyglądać Twoja twarz i uśmiech po zakończeniu leczenia.
- Otrzymujesz szczegółowy harmonogram leczenia i kosztorys. Możesz go przeanalizować w domu i podjąć ostateczną decyzję.
Jeśli zdecydujesz się na kompleksowe leczenie zębów i będzie ono wymagało udziału kilku specjalistów (np. chirurga, ortodonty, implantologa, protetyka), to każdy z lekarzy otrzyma dostęp do cyfrowego projektu Twojego uśmiechu. Na tej podstawie krok po kroku realizowana będzie metamorfoza.
Leczenie obejmuje dwa główne działy:
- terapię przygotowawczą, czyli higienizację, ewentualne leczenie endodontyczne i uzupełnienie ubytków,
- terapię właściwą, czyli wszystkie te zabiegi, które mają na celu poprawę funkcjonalno-estetyczną uzębienia.
Kompleksowe leczenie zębów zazwyczaj trwa kilka-kilkanaście miesięcy. Długość całej terapii uzależniona jest oczywiście od ilości i rodzaju zabiegów, które należy wykonać. Pomiędzy niektórymi z nich należy zachować kilkumiesięczny odstęp (np. wszczepienie implantów i osadzenie na nich docelowej pracy protetycznej), ale nie musisz się tego obawiać. W razie potrzeby otrzymasz tymczasowe uzupełnienia protetyczne.