× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Nie lekceważ silnego bólu rąk. To może być objaw wielu chorób

ból rąk

Kiedy boli nas ręka, najczęściej wynika to z jej czasowego przeciążenia czy urazu, który może być konsekwencją wykonywanych prac, aktywności fizycznej czy wypadków. Co jednak w sytuacji, kiedy silne bóle rąk mają charakter nawracający i przewlekły, a na dodatek trudno je powiązać z nadmiernym obciążeniem kończyny czy urazem? Sprawdź, co może sygnalizować taki objaw.

Dlaczego bolą ręce?

Lista przyczyn bólu rąk jest stosunkowo długa. Mogą być to zarówno zaburzenia neurologiczne, jak i wspomniane już urazy czy… ciąża. Innymi powodami silnego bólu rąk są:

  • reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby zapalne stawów,
  • urazy przebyte w przeszłości,         
  • łokieć tenisisty,        
  • zwyrodnienia w obrębie kręgów szyjnych,
  • zespół de Quervaina,             
  • gangliony (twarde galaretowate torbiele),         
  • przykurcz Dupuytrena,     
  • zawał mięśnia sercowego,        
  • dusznica bolesna.

Diagnostyka silnych bólów rąk

Rozpoznawanie bólu nie jest proste, dlatego istotne, by możliwie jak najdokładniej go opisać. Należy wskazać miejsce występowania tego bólu i ewentualny kierunek (jeśli promieniuje lub nie jest wyłącznie bólem miejscowym), określić jego charakter, a także opisać okoliczności, w których się pojawia, np. rano tuż po przebudzeniu, po wysiłku fizycznym, podczas podnoszenia czy zginania ręki.

Konieczne jest także przyjrzenie się swoim codziennym aktywnościom, by móc wykluczyć podłoże urazowe czy chwilowe przeciążenie. Jeśli problem pojawia się bez względu na okoliczności (trudno wskazać pewien wzór), dolegliwości są wyjątkowo dokuczliwe i trwają już dłuższy czas, koniecznie trzeba im się dokładniej przyjrzeć.

Silny ból rąk jako objaw choroby rzadkiej

Jedną z chorób, której towarzyszą wyjątkowo silne bóle rąk i parestezje, jest choroba Fabry’ego. Zalicza się do schorzeń spichrzeniowych o podłożu genetycznym i ze względu na różnorodne, niespecyficzne wielonarządowe objawy, sprawia spore trudności diagnostyczne. Tak jest zresztą również w przypadku wielu innych schorzeń rzadkich, które trapią około 6-8% osób w społeczeństwie.

Fundacja Saventic powstała po to, by zwiększyć świadomość społeczeństwa w zakresie istnienia chorób rzadkich i uświadamiać innych o tym, że wcale nie są one tak mało spotykane, jak może się to wydawać.

Jednocześnie, obok działań edukacyjnych, Fundacja działa bezpośrednio na rzecz większej dostępności do diagnostyki i większej wykrywalności tych schorzeń. Każda osoba podejrzewająca u siebie chorobę rzadką ma możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy Fundacji. Wystarczy wypełnić stosowne formularze i udostępnić dokumentację medyczną, która zostanie przeanalizowana przez zespół ekspertów Fundacji oraz algorytmy, które wspierają pracę tych specjalistów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samej Fundacji i jej działań, odwiedź stronę internetową Fundacji. Baza chorób, nad którą pracuje Fundacja, wciąż się powiększa, dlatego warto na bieżąco śledzić jej poczynania. O silnym bólu rąk przeczytasz na: https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/objawy/silny-bol-rak-nog-i-stop