× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Niestrawność, co brać na trawienie?

Niestrawność

Niestrawność to inaczej zespół objawów, które pojawiają się w sytuacji, gdy układ trawienny nie jest sobie w stanie poradzić z trawieniem. Do typowych symptomów zalicza się uczucie wczesnej sytości, nudności lub wymioty, uczucie pełności po posiłku, odbijanie, ból i pieczenie w nadbrzuszu i tym podobne symptomy. Jeżeli objawy tego typu trwają dłużnej niż 3 miesiące, należy pójść do lekarza w celu postawienia odpowiedniej diagnozy.

Przyczyny niestrawności

Niestrawność może dotknąć osoby w różnym wieku. Najczęściej wywołują je obfite posiłki lub spożywanie nieświeżych albo ciężkostrawnych produktów. Trzeba jednak pamiętać, że skłonność do występowania tej dolegliwości u każdego człowieka może być inna. Oprócz dyspepsji czynnościowej, wynikającej z zaburzeń kurczliwości odcinka przewodu pokarmowego, możemy także zetknąć się z dyspepsją organiczną. Tego rodzaju niestrawność jest efektem zespołu jelita drażliwego, kolki żółciowej lub refluksu żołądkowo-przełykowego. Aby uniknąć bolesnych dolegliwości i poprawić trawienie należy pamiętać o prostych, ale kluczowych w typ przypadku działaniach.

W jaki sposób zapobiegać niestrawności?

Kluczową bronią w walce z niestrawnością jest podzielenie posiłków na mniejsze porcje. Żołądek łatwiej sobie poradzi z mniejszą ilością pokarmów. Ostatni posiłek należy spożyć maksymalnie 2 lub 3 godziny przed snem. Po posiłku dobrze jest udać się na spacer, wówczas pobudzimy układ pokarmowy do pracy. W czasie spożywania pokarmu trzeba jeść powoli i dokładnie gryźć każdy kęs. Im mniejsze kawałki trafią do żołądka, tym lepiej sobie poradzi z ich trawieniem. Warto pamiętać, że na niestrawność bardziej są narażone osoby, które sięgają po używki. Kofeina, nikotyna i alkohol działają drażniąco na żołądek. Jeżeli chcemy mieć dobre trawienie, to warto wzbogacić dietę w produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa. Trzeba też wiedzieć, że niestrawność można leczyć za pomocą leków.

Leki poprawiające proces trawienia

Leki, których zadaniem jest poprawa funkcji trawiennych, występują w formie tabletek, płynów doustnych, olejków i kapsułek. Najczęściej zawierają one naturalne składniki, takie jak wyciąg z czarnego pieprzu, karczocha lub kurkumy. Do ich zadań należy wspieranie prawidłowego przebiegu procesów trawiennych oraz doznanie ulgi, jeśli chodzi o samopoczucie pacjenta. Bardzo często na niestrawność stosuje się leki na niestrawność bez recepty https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-pokarmowy/niestrawnosc, których zadaniem jest zahamowanie wydzielania kwasu żołądkowego. Zazwyczaj będą to tabletki na trawienie. Do innych leków tego rodzaju można zaliczyć preparaty zobojętniające kwas solny i działające osłonowo na błonę śluzową żołądka i przewodu pokarmowego. Posiadają one w swym składzie sukralfat, kwas alginowy oraz związki magnezu i glinu. Preparaty te są doraźne i mogą przynieść chwilowe ukojenie, jednak nie zaleca się ich stosowania przez dłuższy okres bez konsultacji z lekarzem. W przypadku niestrawności warto też sięgać po leki ziołowe, które zawierają ostropest, rumianek, glistnik czy kminek.