× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Okulary do pracy przy komputerze – najważniejsze informacje

okulary

Kupując okulary do pracy przy komputerze, warto mieć świadomość, że powinny one mieć odpowiednie filtry, chroniące oczy przed niebieskim światłem. Co należy brać pod uwagę, wybierając okulary do pracy przy komputerze? Oto najważniejsze informacje.

Czym jest światło niebieskie i jak można się przed nim chronić?

Światło słoneczne składa się z fal o różnej długości. Jedną z jego składowych jest niebieskie światło, którego niewielka ilość pozytywnie wpływa na nasz zegar biologiczny. Jednocześnie jednak warto mieć świadomość, że ekrany LED oraz sztuczne oświetlenie ledowe emituje niebieskofioletowe pasmo, które jest dla człowieka niekorzystne. Ponieważ w naturze niebieskie światło występuje w niewielkiej ilości, to ludzki wzrok nie jest przyzwyczajony do natężenia, które emitują współczesne urządzenia. Wśród negatywnych skutków ubocznych, które mogą wystąpić z powodu nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie znajdują się:

 • bóle oczu i głowy,
 • zmęczenie,
 • zaburzenia związane z ostrością widzenia,
 • nieprawidłowości związane z wydzielaniem melatoniny, regulującej zegar biologiczny, co skutkuje problemami ze snem

Negatywne skutki związane z emisją niebieskiego światła, można zniwelować za pomocą okularów z odpowiednią powłoką redukującą fale świetlne o konkretnej długości. Szkła z powłoką Blue Control/LED Control (znanej również pod innymi nazwami) pozwalają na skuteczną ochronę oczu podczas pracy przy komputerze lub podczas korzystania z innych urządzeń z ekranami ledowymi. 

Jakie okulary wybrać, chcąc skutecznie chronić oczy?

Zastanawiasz się, jakie szkła wybrać, żeby mieć pewność, że będą one chroniły twoje oczy przed nadmierną emisją niebieskiego światła? Najlepszym pomysłem będzie udanie się do optyka rzemieślnika, który jako specjalista, będzie w stanie profesjonalnie doradzić w kwestii wyboru okularów do pracy przy komputerze. Nawet jeżeli nie posiadasz żadnej wady wzorku, optyk może pomóc ci dobrać tzw. “zerówki.” Warto wiedzieć, że szkła dla krótkowidzów, dalekowidzów i astygmatyków mogą mieć powłokę chroniącą przed niebieskim światłem. Nosząc szkła z taką powłoką zapewnisz sobie:

 • redukcję zmęczenia oczu,
 • poprawę koncentracji,
 • zmniejszenie poziomu pobudzenia, będącego efektem nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło

Szkła z odpowiednią powłoką można umieścić w okularach:

 • fotochromowych,
 • tzw. relaksacyjnych,
 • biurowych,
 • dwuogniskowych,
 • progresywnych

Czy warto zainwestować w szkła redukujące niebieskie światło?

Jakość oraz rodzaj szkieł, umieszczonych w twoich okularach, znacząco wpływa na twój codzienny komfort. Jeżeli więc chcesz kupić szkła, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy optyka rzemieślnika, który podpowie ci, które szkła będą dobrze chronić twoje oczy i spełniać twoje potrzeby.

Dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na szkła z powłoką antyrefleksyjną, która wzmocni kontrast widzenia, co pozwoli ci widzieć lepiej i wyraźniej. Na taką powłokę powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które na co dzień kierują pojazdami. Ponadto, warto zdecydować się również na wspomnianą już powłokę Blue Control, która będzie chronić twoje oczy przed nadmierną emisją światła niebieskiego. Powłoka redukująca negatywne skutki niebieskiego światła dedykowana jest przede wszystkim osobom pracującym przy sztucznym, ledowym oświetleniu oraz osobom, które pracują przy komputerze oraz innymi ekranami. Jeżeli zauważysz u siebie zaczerwienienie oczu, nadmierne zmęczenie lub problemy ze snem, to zdecydowanie są to sygnały, że warto zainwestować w lepszą ochronę dla twoich oczu. 

Jeśli chcesz pozyskać więcej informacji od renomowanego optyka rzemieślnika to zapraszamy na stronę Krio.org.pl