× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak dbać o skórę po oparzeniu?

skóra po oparzeniu

Mimo że poparzenie skóry kojarzy się dramatycznie, to tak naprawdę większość z nas miała kiedyś poparzoną skórę. Przez nadmierne opalanie, kontakt z chemikaliami lub przez nieuwagę — po kontakcie z ogniem lub rozgrzanym przedmiotem. Na szczęście, nie po każdym tego typu wydarzeniu muszą pojawić się blizny. Jak zajmować się skórą, aby jak najszybciej odzyskała dobrą kondycję?

Co zrobić ze skórą natychmiast po poparzeniu?

Ratowanie skóry po poparzeniu powinno rozpocząć się tuż po wydarzeniu, w trakcie którego ucierpieliśmy. Miejsce, które miało kontakt z substancjami parzącymi, należy polewać zimną wodą. Najlepiej jest wejść pod bardzo zimny prysznic (nie moczyć się w wannie lub misce). Po kwadransie ranę należy osuszyć zdezynfekowanym materiałem. Najlepiej sprawdza się oczywiście gaza jałowa. Następnie, należy udać się do szpitala, gdzie założony zostanie profesjonalny opatrunek.

Co zastosować na poparzoną skórę?

Pierwszym specyfikiem, który powinniśmy wziąć, są leki przeciwbólowe. Następnie, skóra po pierwszym opatrzeniu powinna być smarowana specjalistycznym kojącym kremem. Doskonale sprawdza się w tej roli znany Sudocrem (więcej na stronie: sudocrempolska.pl). Mimo że znany jest najlepiej jako środek na odparzenia dla niemowląt, to jednak od dziesięcioleci używany jest z powodzeniem w terapii wszelkich podrażnień skórnych. Od trądziku różowatego, przez zmiany łojotokowe, czy odleżyny, oparzenia słoneczne, jak i otarcia i podrażnienia mechaniczne. Zanim jednak posmarujemy skórę Sudocremem, koniecznie poczekajmy, aż rana się zamknie. Preparatu tego typu nie można aplikować na skórę, z której wydostaje się jakakolwiek wydzielina: ani o charakterze wodnistym, ani ropnym. Sudocrem na oparzenia można stosować dopiero wtedy, gdy znikają bąble (na bąble i podobne wybroczyny lepiej jest stosować napary z nagietka lub aloes). Sudocrem na oparzenia będzie najlepiej działał, gdy podamy go na oczyszczoną, zmiękczoną skórę tuż po kąpieli i przed zmianą opatrunku. Preparat ten przyspiesza gojenie się skóry, koi ból (dlatego też jest polecany przy swędzącym atopowym zapaleniu skóry), ma moc zmniejszania wysypki i opuchlizny.

Jak usunąć Sudocrem ze skóry?

Po tym, jak zastosujemy Sudocrem na oparzenia, być może będziemy mieli problemy z usunięciem nadmiaru kremu ze skóry. Najlepszym sposobem na zmycie go jest użycie wody z płynem do mycia naczyń. A co zrobić, gdy Sudocrem pobrudzi nasze ubrania? Jest to tłusty krem, z którym najlepiej poradzą sobie środki skutecznie zwalczające tłuste plamy.

Naturalne środki na oparzenia

Jednak Sudocrem na oparzenia to nie jedyny preparat, którym możemy zadziałać. Na oparzenia doskonale nadaje się też maść nagietkowa, a także domowe mikstury przyrządzone na bazie naturalnego miodu oraz oczywiście kwas borowy. Szukając kremów i mikstur, koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy zawierają cynk. Pierwiastek ten rewelacyjnie ułatwia gojenie się skóry po oparzeniach i zmniejsza widoczność powstałych po takich wypadkach blizn. Należy działać więc przeciwbólowo, gojąco na rany, kojąco na poczucie gorąca, a także nawilżająco na skórę. Warto również stosować od razu maści, które sprawią, że w przyszłości blizny będą mniej widoczne. Czas na likwidowanie blizn laserami i innymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej przyjdzie dużo później: gdy wszystkie rany całkowicie się zagoją, ale jeszcze przed ich „zestarzeniem się”. Jako oczywistą powinniśmy też potraktować stałą ochronę skóry po oparzeniach przed słońcem. Czyli, zaznajomienie się z dobrej jakości kremami z wysokimi filtrami antysłonecznymi jest koniecznością.

Higiena oparzonej skóry

Na koniec pamiętajmy: przy oparzeniach higiena to podstawa. Gdy naskórek zostaje zniszczony, znika nasza naturalna bariera ochronna przed środowiskiem zewnętrznym. Grzyby, alergeny, wirusy i bakterie oraz inne drobnoustroje mają niezakłóconą drogę wejścia do głębszych warstw naszego ciała. Opatrunek szpitalny tylko częściowo ratuje sytuację. Tak naprawdę rany po oparzeniach powinny być wciąż myte, suszone, opatrywane, traktowane środkami bakteriobójczymi.