× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Pielęgnacja stóp i dłoni

Pielęgnacja stóp i dłoni

Skóra na dłoniach i stopach jest cieńsza niż na pozostałych częściach ciała. Pełni ważną funkcję, będąc pierwszą barierą przed kontaktem z czynnikami zewnętrznymi. Dłonie i stopy są przy tym eksponowane w wielu sytuacjach. Dlatego pielęgnacja tych obszarów ciała jest bardzo ważna. Zobacz, jakich kosmetyków używać!

Na czym polega pielęgnacja stóp?

Prawidłowa pielęgnacja skóry stóp ma na celu jej oczyszczenie, nawilżenie, zmiękczenie i ochronę. Warto stosować preparaty o naturalnym składzie. Unikaj używania silnych środków złuszczających, ponieważ łatwo można uszkodzić w ten sposób wrażliwą skórę stóp. Dlatego w pielęgnacji stóp stawiaj na umiar. Wybieraj preparaty gabinetowe, które można nakładać w sposób wybiórczy na zgrubiałą skórę pięt. 

Jeśli chodzi o stopy, pielęgnacja polega przede wszystkim na złuszczaniu starego naskórka oraz zmiękczanie skóry. Umyte stopy należy moczyć w ciepłej wodzie. Tak przygotowaną skórę możesz złuszczyć przy pomocy specjalnej tarki lub pumeksu. 

Jak stosować kosmetyki do stóp?

Na osuszoną skórę nałóż grubą warstwę kremu do stóp i pozostaw do wchłonięcia. Najlepiej jest przeprowadzać taki zabieg wieczorem, by pozwolić substancjom z kremu wniknąć głęboko w skórę. Dobrze sprawdzi się nałożenie grubej, bawełnianej skarpety, która zabezpieczy pościel przed zabrudzeniem. Kompleksowa pielęgnacja stópprzynosi dobre efekty, gdy jest wykonywana regularnie co najmniej raz w tygodniu. Miej to na uwadze, gdy przygotowujesz swoje stopy na lato, podczas którego zadbane pięty będziesz mogła eksponować nie tylko na basenie!

Podstawy pielęgnacji dłoni i paznokci

Dłonie i paznokcie mają częsty kontakt z wilgocią, suchym powietrzem oraz niską temperaturą. Dla dłoni bardzo niekorzystne jest mroźne powietrze i wiatr. Oba te czynniki osłabiają barierę hydrolipidową cienkiej skory dłoni i powodują tym samym wyschnięcie, a w skrajnych przypadkach pękanie naskórka. Mogą nawet doprowadzić do odmrożeń. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie wzmocnienia naturalnych mechanizmów obronnych poprzez prawidłową pielęgnację skóry dłoni

Zadbaj o to, by kosmetyki wyróżniały się dobrym składem i odpowiednio wysokim stężeniem poszczególnych substancji aktywnych. 

Pielęgnacja dłoni w domu – sprawdzone metody

Zadbane dłonie to Twoja wizytówka, dlatego warto codziennie znaleźć czas na odpowiednią ich pielęgnację. W domowym zaciszu możesz stosować peelingi, maski i kremy przeznaczone do aplikacji na skórę dłoni. Pielęgnacja rąk to także dobór produktów. Szukaj substancji, które są znane ze swoich właściwości nawilżających, odżywiających i oczyszczających. Są to m.in. witamina C, fosfolipidy, a także oleje i masła pochodzenia roślinnego z rozpuszczonymi w tłuszczu witaminami A i E. Wśród naturalnych składników na uwagę zasługuje masło shea, śluz ślimaka, mocznik i olej ze słodkich migdałów.

Na dłonie doskonale działa regularnie wykonywany peeling. Złuszczenie martwych komórek naskórka umożliwia głębsze wnikanie substancji odżywczych zawartych w masce lub kremie. Taką kurację stosuj 2-3 razy w tygodniu. Na co dzień po umyciu rąk używaj kremu nawilżającego, który szybko się wchłania i nie zostawia na skórze śliskiej warstwy. Pamiętaj o tym, by zawsze mieć go przy sobie i stosować tak często, jak potrzebujesz. 

Odpowiednia pielęgnacja skóry dłoni i stóp pomaga spowolnić procesy starzenia i zachować naturalne piękno na dłużej. Pamiętaj o codziennym stosowaniu kosmetyków przeznaczonych do tych partii ciała, a z pewnością będziesz mogła cieszyć się gładką i dobrze nawilżoną skórą przez długi czas.