× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak pielęgnować skórę po oparzeniu słonecznym?

Jak pielęgnować skórę po oparzeniu słonecznym?

Przebywanie na słońcu jest korzystne dla naszej skóry, gdyż sprzyja aktywnemu wytwarzaniu witaminy D, a przy tym dobrze wpływa na jej wygląd. Jednak, co za dużo, to niezdrowo, o czym doskonale wie każdy, kto choć raz w życiu doświadczył oparzeń słonecznych. Jak je złagodzić? Czy warto korzystać z domowych sposobów, czy od razu sięgnąć po maść na oparzenia?

Jak pomóc skórze podrażnionej przez słońce?

Oparzenia słoneczne powstają nie tylko po nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Reakcje fototoksyczne mogą pojawiać się nawet po krótkim czasie opalania w przypadku osób, które przyjmują leki lub stosują kosmetyki, które mają w swoim składzie substancje powodujące uczulenie na słońce. Na oparzenia są szczególnie narażone osoby przyjmujące antybiotyki z grupy tetracyklin, a także leki przeciwdepresyjne i uspokajające.

Skutki nadmiernego przebywania na słońcu pojawiają się bardzo szybko. Najczęściej jeszcze tego samego dnia skóra staje się zaczerwieniona, podrażniona, boli, piecze, a czasem bardzo swędzi. Jest też mocno przesuszona i potrzebuje natychmiastowego nawilżenia. Aby złagodzić dolegliwości, warto sięgnąć po delikatne kremy nawilżające o bardzo lekkiej konsystencji. Doskonale sprawdzą się dermokosmetyki przeznaczone do skóry atopowej. Można również sięgnąć po pianki z D-panthenolem, który ma właściwości regeneracyjne i szybko odbudowuje uszkodzony przez słońce naskórek. Równie dobrze działają kremy z alantoiną, działającą przeciwzapalnie.

Kiedy sięgnąć po maść na oparzenia?

Im dłuższe przebywanie na słońcu, tym konsekwencje mogą być poważniejsze. Oparzenia słoneczne wiążą się często nie tylko z podrażnieniem i zaczerwienieniem, ale również dolegliwościami bólowymi oraz bolesnymi bąblami, które powstają na uszkodzonej powierzchni skóry. Nie należy ich przebijać, przyda się natomiast delikatny, chłodny kompres. Można również zastosować maść na oparzenia, która w krótkim czasie przynosi ulgę. Działa kojąco i przeciwbólowo, nawilża i natłuszcza skórę, usuwa martwe tkanki i wspiera proces regeneracji.

Wybierając maść na oparzenia, warto zwracać uwagę na jej skład – podobnie jak inne preparaty łagodzące podrażnienia, powinna zawierać substancje łagodzące i nawilżające. Nie powinna mieć w składzie składników, które mogą dodatkowo podrażniać uszkodzoną skórę. Już po pierwszej aplikacji maść łagodzi ból i świąd, warto jednak stosować ją systematycznie co kilka godzin, dzięki czemu oparzona skóra będzie szybciej się regenerować.