× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Wszystko, co musisz wiedzieć o ciąży

Wszystko, co musisz wiedzieć o ciąży

Okres 9 miesięcy, podczas których wyczekujesz na pierwsze spotkanie ze swoim maleństwem, może zapisać się w Twoich wspomnieniach jako jeden z najpiękniejszych w życiu. Musisz być jednak spokojna o zdrowie dziecka – dlatego zadbaj o nie poprzez właściwą dietę, odpoczynek oraz suplementację. Kwas foliowy dla kobiet w ciąży to podstawa – sprawdź, dlaczego i zobacz, co jeszcze powinnaś wiedzieć!

Jaka powinna być Twoja dieta w ciąży?

Doskonale wiesz, że prawidłowe żywienie jest podstawą utrzymania dobrego stanu zdrowia, nie tylko, gdy spodziewasz się dziecka. Dawno już obalono tezę, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Raczej należy w tym czasie skupić się na tym, aby nie spożywać wysokoprzetworzonego jedzenia, unikać kawy, papierosów i alkoholu, a także nadmiernej podaży kalorii. Kobiety w ciąży muszą wykluczyć pożywienie, które jest potencjalnie niebezpieczne z uwagi na drobnoustroje chorobotwórcze, które mogą się w nim znaleźć – owoce morza, surowe mięso czy sery pleśniowe. Lekka dieta i suplementacja pomogą Ci utrzymać szczupłą sylwetkę, dobrą kondycję i zadbać o zdrowie Twojego maluszka! A jak należy się suplementować?

Suplementacja dla kobiet w ciąży

Zapotrzebowanie na niektóre składniki bioaktywne w tym czasie rośnie. To dlatego zaleca się zażywać kwas foliowy dla kobiet w ciąży nie tylko w pierwszym trymestrze, ale również podczas planowania potomka. Pomaga on zapobiegać wadom cewy nerwowej u płodu, czyli ciężkim schorzeniom neurologicznym. Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze specjalnie opracowanych multiwitamin, które pomagają budować zdrowe kości maluszka, dbają u jego układ nerwowy oraz ułatwiają wchłanianie kwasu foliowego. Pamiętaj, że stosowanie suplementów najlepiej skonsultować z lekarzem.

Czy kobieta w ciąży powinna być aktywna fizycznie?

Nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do uprawiania sportów u pań, które wcześniej były bardzo aktywne. Kobiety w ciąży, które są wysportowane, dużo lepiej zniosą aktywności dostosowane do ich możliwości, niż te, które wcześniej w ogóle nie ćwiczyły. Spacery, pływanie, a nawet gimnastyka na macie mogą pomóc w utrzymaniu dobrej formy, uniknięciu nadwagi i szybszym powrocie do upragnionej sylwetki. Jedynie panie, których lekarz wyraźnie zabronił im wysiłku, powinny skupić się na tym, by po prostu odpoczywać, zdrowo się odżywiać, łykać kwas foliowy i nie stresować się.

Kiedy udać się do lekarza ginekologa?

Panie, które planują potomstwo, już na tym etapie powinny wybrać się do ginekologa. Zleci niezbędne badania, podpowie, na co zwracać uwagę w okresie ciąży i doda otuchy. Pojawiły się dwie kreski na teście ciążowym? W takim razie niezwłocznie udaj się do lekarza, aby upewnić się, czy doszło do zapłodnienia. Sięgnij też po kwas foliowy Folio forte – to ostatni moment dla kobiety w ciąży, aby zaczęła zażywać go wraz z innymi witaminami i minerałami niezbędnymi w pierwszym trymestrze. Kolejne miesiące to czas oczekiwania i systematycznych kontroli. Nie martw się na zapas – żyj zdrowo i ciesz się tymi pięknymi miesiącami!