Piłka do ćwiczeń – jaką wybrać do treningu?
Piłki do ćwiczeń to wszechstronne akcesoria treningowe, które pozwalają na skuteczne i przyjemne ćwiczenia osobom o różnym poziomie sprawności fizycznej. W sklepach znajdziesz szeroki asortyment piłek gimnastycznych, co sprawia, że wybór konkretnego modelu bywa trudny. Na co więc zwrócić uwagę, kupując ten przyrząd treningowy? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Zalety piłek do ćwiczeń
Piłki do ćwiczeń można powszechnie wykorzystywać w różnych rodzajach ćwiczeń. Są odpowiednie do treningu rozluźniającego, wzmacniającego, kondycyjnego czy rehabilitacyjnego. Sprawdzą się też podczas zajęć typu fat burning, aerobiku, pilatesu, TBC oraz ABT. Przyrządy te aktywują do pracy wiele partii mięśni, w tym mięśni głębokich, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Mięśnie głębokie stanowią też swoisty gorset dla kręgosłupa. Ich wzmocnienie sprzyja zatem utrzymaniu pleców w dobrej kondycji, bez dolegliwości bólowych.
Piłki do ćwiczeń, takie jak np.https://be-active.pl/pol_m_fitness_Pilki-166.html pozwalają ponadto zredukować tkankę tłuszczową, poprawić ruchomość stawów bez ich obciążania, a także zwiększają siłę. Ponadto poprawiają równowagę, przynoszą ulgę w bólach głowy, pleców i kostno-stawowych oraz zmniejszają napięcie nerwowe. Sprzyjają też lepszemu funkcjonowaniu narządów wewnętrznych.
Rodzaje piłek gimnastycznych
Wybierając piłkę do ćwiczeń, zwróć uwagę przede wszystkim na jej rodzaj. Wyróżnia się bowiem kilka typów piłek gimnastycznych. Klasyczny model jest wykonany z gumy PCV o antypoślizgowych właściwościach. Przydaje się do ćwiczeń rehabilitacyjnych i fitnessowych. Jego średnica wynosi od 56 do 75 cm. Piłka ABS jest wykonana ze specjalnej pianki antiburst (ABS). Jej zastosowanie jest podobne do tego, jakie ma piłka klasyczna. Modele z wypustkami przypominającymi kolce masują ciało podczas ćwiczeń. Dzięki temu przyrząd tego rodzaju jest często wykorzystywany do ćwiczeń rozluźniających, takich jak joga czy pilates, a także korekcyjnych.
Piłka gimnastyczna z uchwytami jest odpowiednia do skakania i zabaw dziecięcych. Piłka w wersji mini o średnicy od 16 do 26 cm nadaje się do ćwiczeń ogólnorozwojowych i rehabilitacyjnych. Ze względu na wielkość jest wykorzystywana do ćwiczeń w podporze lub polegających na trzymaniu jej w zgięciach nóg. Model ten w dużym stopniu angażuje do pracy mięśnie głębokie. Piłka typu fasolka to z kolei wersja o owalnym, podłużnym kształcie, zazwyczaj w rozmiarze 45 x 90 cm. Jest niezastąpiona podczas ćwiczeń korekcyjnych i rehabilitacyjnych. Może mieć dodatkowe wypustki do masowania.