× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Kim jest i czym zajmuje się osteopata?

osteopata

Coraz więcej ludzi zaczyna przechodzić na pracę zdalną, ponieważ jest to niezwykle wygodne. Jednakże praca przed komputerem sprawia, że niektórych dotykają schorzenia związane ze stawami, odcinkiem szyjnym czy lędźwiowym. Bardzo często dochodzi do tego wada postawy i niewielka ilość ruchu. Wszystkie te dolegliwości mogą powodować dyskomfort, utrudniający funkcjonowanie. Takimi problemami zajmują się osteopaci. Kim oni właściwie są i w jaki sposób pracują?

Osteopata — kim jest?

Można powiedzieć, że osteopatia jest nowym rodzajem medycyny. Zakłada, że ciało i psychika są od siebie zależne, a organizm ma możliwość samodzielnej regeneracji. Osteopaci zajmują się przeprowadzaniem terapii za pomocą własnych rąk, poprzez uciskanie odpowiednich miejsc na ciele lub wykonywaniu specjalnych ćwiczeń. Stawiają diagnozy i decydują o leczeniu. Osteopatą jest osoba o wykształceniu lekarza medycyny. Może nim być też osoba z wykształceniem fizjoterapeuty. Ważne jest ukończenie specjalnych szkoleń dotyczących osteopatii. 

Osteopata — czym się zajmuje?

Osoba ta nie tylko szuka dokładnego miejsca, które boli. Sprawdza powiązania innych części ciała z miejscem bólu. Przykładowo osoba odczuwa ból w obrębie szyi, wówczas powodem mogą być jakieś problemy w rejonach stóp. Jakieś zaburzenia w tamtych rejonach. Osteopata bardzo delikatnie obchodzi się z ciałem. Stara się delikatnie pozbyć napięcia mięśni, spowodowanych złymi nawykami, takimi jak: nieodpowiednia pozycja ciała, czy innych, bardziej poważnych napięć, które mogą znajdować się również wewnątrz ciała.  

Jak wygląda terapia?

Przed wizytą u osteopaty konieczne jest, odpowiednie przygotowanie. Należy wcześniej zrobić badania, które przydadzą się one do wystawienia diagnozy. Nie można objadać się przed badaniem. Podczas wizyty osteopata wykonuje takie czynności jak:

  • Przeprowadzanie szczegółowego wywiadu — dotyczy aktualnych dolegliwości i przebytych chorób, zażywanych leków.
  • Przystąpienie do badania — sprawdzanie, czy kręgosłup i stawy działają prawidłowo, zwrócenie uwagi na poruszanie, sprawdzenie mięśni.
  • Rozpoczęcie zabiegu — delikatne uciskanie odpowiednich partii ciała, wykonywanie ćwiczeń.

Jak zostać osteopatą?

Aby zostać osteopatą, należy przystąpić do specjalnej szkoły, która uczy tego zawodu. Wcześniej jednak konieczne jest, aby ukończyć odpowiednie studia, które są powiązane z tym zawodem. Szkolenie trwa 5 lat, które zakończone jest napisaniem pracy dyplomowej, ale można również skorzystać ze szkół, oferujących studia podyplomowe np.: Studia podyplomowe medycyny osteopatycznej FICO-MUM. Osteopatą może zostać lekarz, masażysta czy fizjoterapeuta, ponieważ osoba musi mieć wiedzę z zakresu medycyny.

Sprawdź czego nauczysz się na studiach osteopatycznych.