Cewnikowanie pęcherza – co należy wiedzieć

Bywają takie momenty w życiu, kiedy to cewnikowanie pęcherza staje się koniecznością. Zabieg ten wciąż jest uznawany za wstydliwy, bolesny. Czy jest się jednak czego bać? Na czym polega cewnikowanie? Kiedy się je stosuje? Odpowiadamy!
Czym jest cewnikowanie pęcherza?
Na samym początku odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie: czym jest cewnikowanie pęcherza? Cewnikowanie wykonuje się w celu opróżnienia pęcherza moczowego. Wprowadzamy cewnik do moczowodu i możemy też jednocześnie szybko podać lek pomocny w procesie leczenia krótkotrwałych infekcji lub też przewlekłych schorzeń. Zdarzają się też sytuacje, kiedy to cewnik wprowadzany jest do organizmu w celach diagnostycznych.
Kiedy lekarz zleca założenie cewnika?
Cewnikowanie pęcherza stosowane podczas:
- pobierania próbek moczu,
- badania moczowodu,
- lokalizowania kamienia,
- w procesie leczenia chorób dróg moczowych, czy też przy pęcherzu neurogennym.
Jak przebiega cewnikowanie? Jak zakładane są cewniki?
Pacjenci obawiają się cewnikowania. Strach jest bezpośrednio związany z samym procesem zakładania cewnika. Czy jest się jednak czego bać? Absolutnie! Obalamy najważniejsze mity. Cewnikowanie nie boli. Pacjent dostaje znieczulenie miejscowe w formie zastrzyku i żelu, który jest nakładany w miejscu aplikacji. Do światła moczowodu wprowadza się cienką, plastikową rurkę, dzięki której mocz swobodnie przedostaje się z nerek do przewodu moczowego.
Jak wprowadzany jest cewnik do układu moczowego?
Wyróżniamy dwa sposoby aplikacji cewnika:
- Rurka wprowadzana jest od strony przeciwnej do kierunku spływu moczu. Jest ona ułożona na całej długości nerki,
- Mocz spływa bezpośrednio z nerek do woreczka umieszczonego na zewnątrz. Rurka aplikowana jest bezpośrednio przez ciało. Tą metodę nazywamy nefrostomią.
Cewnikowanie pęcherza – o czym należy pamiętać?
Aplikowanie, jak i samo noszenie cewnika nie jest niczym przyjemnym dla pacjenta. Aby cały proces leczenia przebiegał jak najlepiej, bezpiecznie i bez problemów – pacjent musi przestrzegać kilku zasad i przede wszystkim dbać o siebie. Na początku, po samej aplikacji cewnika należy przyjmować antybiotyk. Dzięki temu unikniemy niechcianej infekcji. Chory, który ma założony cewnik powinien dbać o higienę. Korzystając z zewnętrznego cewnika należy uważać, aby nie uszkodzić woreczka. Codzienne kąpiele i pielęgnacja powinna odbywać się w spokojnych i komfortowych dla pacjenta warunkach.
Masz założony cewnik? Nie bój się powiedzieć lekarzowi o swoich wątpliwościach!
Stan zdrowia zmusił cię do założenia cewnika? A może ktoś z twoich bliskich z niego korzysta? W obu przypadkach nie bój się zasięgnąć porady. Lekarz ma obowiązek udzielić pacjentowi wszystkich informacji. Każdego roku zwiększa się liczba osób, które korzystają z cewnika. Nie ma się czego wstydzić. Pamiętaj! Jeśli jesteś jedną z takich osób masz prawo do pełnej informacji, kompleksowej opieki lekarza specjalisty i wsparcia personelu medycznego. Ważne jest też, aby mieć obok siebie kogoś bliskiego – kto wesprze w trudnych chwilach.