× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Rehabilitacja w czasie pandemii

fizjoterapia

Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem każdej operacji ale nie tylko. Korzystają z niej pacjenci którzy są po zabiegu ale również ci, którzy dopiero do niego się przygotowują. Istnieje również rehabilitacja zachowawcza, która poprawia jakość życia u osób, które mają siedzący tryb pracy lub zmagają się z przewlekłymi bólami lub cierpią na różne inne dolegliwości. W przypadku tej ostatniej grupy pacjentów komplikacje być może nie nastąpią ale komfort życia może znacznie się pogorszyć jeśli to zlekceważą. A co z pacjentami, którzy są świeżo po przebytej operacji a  z powodu covid-19  nie mogą odbyć rehabilitacji ? Otóż to jest problem, ponieważ gojące się tkanki nie będą czekać i aby pacjent mógł zachować sprawność sprzed operacji wymagane są odpowiednie ćwiczenia wspomagające.

Niestety w obecnej sytuacji pacjenci boją się korzystać z usług fizjoterapeutów nawet jeśli zalecił im to lekarz. Strach przed wirusem jest silniejszy i tłumaczą sobie, że leki pomogą. Nic bardziej mylnego, brak rehabilitacji po zabiegu może spowodować nieodwracalne skutki. Po operacji następuje gojenie, jeśli tkanki nie będą odpowiednio rozluźniane, masażami i ćwiczeniami to zrosty staną się bolesne, pacjent nie będzie mógł cieszyć się efektami samej operacji ponieważ będzie czuł jej skutki latami jako dyskomfort. W marcu i kwietniu 2020 rehabilitacja nie była możliwa z powodu pandemii Covid-19, kontynuowały ją wyłącznie osoby w tzw. stanach ostrych świeżo po operacji. W tej chwili z powodu dużego zapotrzebowania wizyty u fizjoterapeutów zostały przywrócone, jednak nie omijają ich surowe obostrzenia. To czy pacjent wymaga wizyty stacjonarnej ocenia fizjoterapeuta na podstawie stanu zdrowia i teleporady.

W gabinecie zachowuje się najwyższe środki ostrożności, dezynfekcję, trzymanie dystansu, maseczki oraz mierzy się temperaturę. W związku z pandemią powstają różne alternatywy rehabilitacji a jedną z nich jest fizjoterapia zdalna, w formie wideoporady. Na chwilę obecną taką usługę oferują wyłącznie gabinety prywatne, NFZ nie refunduje takiej formy rehabilitacji. Dzięki takiej konsultacji fizjoterapeuta może zobaczyć pacjenta, ocenić jego sprawność, technikę wykonywania ćwiczeń. Tak przeprowadzona fizjoterapia jest skuteczna, jednak osoby z poważnymi schorzeniami lub w okresie pooperacyjnym nie zawsze są wstanie poradzić sobie z ćwiczeniami czy automasażem. Drugim przypadkiem, w którym wideoporada może nie zdać egzaminu to sytuacja wynikająca z bezpieczeństwa.  Fizjoterapeuta nadzorując osobiście, może zapobiec zbyt gwałtownym ruchom pacjenta, może bardziej precyzyjnie dotykiem wskazać jak należy działać , z jakim naciskiem z jaką siła. Niestety fizjoterapia zmieniła się pod wpływem pandemii jednak powinniśmy szukać sposobu, żeby z niej nie rezygnować.