× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Skleroterapia: wskazania, przebieg i zalety

żylaki

Skleroterapia jest obecnie jedną z najbardziej popularnych i nieinwazyjnych metod usuwania żylaków i pajączków, a także poważniejszych zmian naczyń żylnych. Z powodzeniem może zastąpić laser oraz inne skomplikowane zabiegi mechaniczne.

Czym dokładnie jest skleroterapia?

Skleroterapią nazywamy zabieg medyczny, który polega na zmniejszeniu przepływu krwi w naczyniach krwionośnych za pomocą specjalnych środków chemicznych. Najczęściej stosowana jest przy leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, usuwaniu żylaków i żył siateczkowatych, a także przy pajączkach.

Usuwanie żylaków we Wrocławiu przeprowadza się w salonach medycyny estetycznej oraz zakładach zdrowotnych. Leczenie stosuje się w seriach, a liczba zabiegów zawsze jest indywidualnie dopasowana do konkretnych potrzeb pacjenta. Najczęściej efekty pojawiają się już po trzech zabiegach, przeprowadzonych w kilkutygodniowych odstępach czasu.

Jak się przygotować i jak przebiega usuwanie żylaków?

Przed wykonaniem zabiegu, w zależności od części ciała, która będzie poddawana procesowi, należy wykonać badanie USG Dopplera albo tomografię komputerową. Skleroterapię najlepiej jest wykonywać wczesną wiosną, jesienią albo zimą, kiedy temperatura na dworze wynosi więcej niż 20 stopni.

Po każdej serii zabiegów nie wolno przebywać w temperaturze powyżej 25 stopni, nie wolno korzystać z kąpieli słonecznych i nie wolno plażować. Wszelkie mniejsze zabiegi wykonywane są bez żadnych znieczuleń, natomiast te większe czasami wymagają podania znieczulenia.

Usuwanie żylaków jest odczuwalne przez pacjentów, ponieważ do wnętrza naczynia żylnego wstrzykiwany jest środek chemiczny poprzez bardzo cienkie igły. Zadaniem tego preparatu jest podrażnienie naczyń i spowodowanie zwłóknienia. Po wykonaniu zabiegu na nogę zakłada się pończochę, którą należy nosić przez około dwa tygodnie.

Jakie są największe zalety skleroterapii?

Bardzo dużą zaletą takiego zabiegu jest uniwersalność i mnogość rodzajów, dzięki czemu można dopasować leczenie do konkretnych potrzeb danego pacjenta. Lekarze cenią taki sposób usuwania żylaków, ponieważ jest to w pełni bezpieczne, nawet u osób, które mają skomplikowane zmiany żylne.

Pacjenci decydują się na takie leczenie, ponieważ zabieg jest nieinwazyjny, dość tani i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Warto pamiętać o tym, że skleroterapię stosuje się po to, aby zmniejszyć ryzyko chorób żylnych oraz całego układu żylnego.

Na początku jego przeznaczeniem była głównie profilaktyka i leczenie. Aktualnie jednak ten proces leczenia zaczęto wykorzystywać również w salonach medycyny estetycznej.