Skręt żołądka u psa – jakich psów dotyczy?

Skręt żołądka dotyka w szczególności duże psy, które są takich ras jak boksery, owczarki niemieckie, a także szkockie, dogi niemieckie i amerykańskie, czy labradory. Innym czynnikiem stwarzającym wyższe ryzyko pojawienia się tej dolegliwości jest łapczywe jedzenie przez zwierzę, a także intensywna aktywność fizyczna czworonoga tuż po zjedzonym posiłku oraz przewlekły stres zwierzaka. Innymi cechami, które mogą przyczynić się do pojawienia się dolegliwości, są: podeszły wiek, a także niedowaga. Wyższe ryzyko dotyczy również zwierząt, które przebyły zabieg usunięcia śledziony.
Skręt żołądka u psa – czy jest groźny?
W przypadku tej choroby istnieje poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pupila. Z tego względu konieczne będzie szybka interwencja ze strony weterynarza w postaci operacji. Samoczynny powrót całkowity do zdrowia jest niemalże niemożliwy, a brak dostatecznie szybkiej interwencji może skutkować śmierciom zwierzaka w cierpieniu.
Skręt żołądka u psa – jak rozpoznać?
Skręt żołądka u psa może być rozpoznany poprzez zauważenie przez właściciela zwierzęcia takich objawów jak wyraźne osłabienie, odruchy wymiotne przy jednoczesnym braku możliwości zwymiotowania, a także intensywne wzdęcia. Zwierze może wykazywać różnego rodzaju objawy oddechowe. W przypadku wystąpienia choroby można zaobserwować również ślinotok.
Skręt żołądka u psa – w jaki sposób zapobiegać?
Podstawowym sposobem na zapobieganie pojawienia się groźnej dla zdrowia dolegliwości jest prawidłowa dieta, zachęcanie zwierzęcia do aktywności fizycznej po odczekaniu wystarczającej ilości czasu po posiłku, a także zadbanie o relaks pupila. Niestety może to okazać się to niewystarczające. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu do minimum, warto wykonać gastropeksję profilaktyczną.
Gastropeksja profilaktyczna – na czym polega?
Gastropeksja profilaktyczna jest nowoczesnym sposobem na profilaktykę i zapobieganie skrętowi żołądka u psa, który znajduje się w grupie ryzyka pojawienia się tej nagłej, groźnej choroby. Podczas tego chirurgicznego zabiegu weterynarz ma za zadanie przyszyć żołądek zwierzęciu do ściany jego brzucha. Podczas zabiegu zwierze jest miejscowo znieczulone. Dzięki temu nie odczuwa ono dolegliwości bólowych.
Gastropeksja profilaktyczna – dlaczego warto zdecydować się na ten zabieg u pupila?
Dzięki wykonaniu takiej operacji żołądek zostaje unieruchomiony w jednym miejscu, co minimalizuje ryzyko skrętu żołądka u czworonoga. Efekty gastropeksji są niezwykle skuteczne. Ryzyko obrotu żołądka po jej przeprowadzeniu wynosi jedynie kilka procent.