Spanie na brzuchu w ciąży – czy jest bezpieczne? W jakiej pozycji spać w ciąży?
Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy spanie w brzuchu jest dla bezpieczne? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Odpowiednia pozycja nie tylko nie zaszkodzi dziecku, ale uchroni również Ciebie przed nudnościami czy zawrotami głowy. Co warto wiedzieć na ten temat? I która pozycja do spania w ciąży okaże się najlepsza? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Czy można spać na brzuchu we wczesnej ciąży?
Na wczesnym etapie ciąży to, w jaki sposób śpimy, nie ma większego znaczenia. W pierwszym trymestrze można więc spokojnie spać na brzuchu – zwłaszcza, jeżeli jest to naturalnie przyjmowana przez nas pozycja – nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.
Jednak w momencie, gdy brzuszek zacznie się zaokrąglać, spanie na nim nie będzie zbyt komfortowe. Dlatego najpewniej zrezygnuje z tego każda z nas. Jeżeli jednak w Twoim przypadku okaże się to wygodne, jak najbardziej możesz to robić. Niektóre z nas są w stanie drzemać w tej pozycji wyjątkowo długo.
Czy można spać na brzuchu na późniejszych etapach ciąży?
Im późniejszy etap ciąży, tym bardziej niewygodne jest spanie na brzuchu – mało która z nas jest w stanie w ogóle położyć się jak na piłce, co z kolei mogłoby wpłynąć na zakłócenie nocnej regeneracji. Co więcej, w drugim i trzecim trymestrze taka pozycja powoduje uciskanie macicy i płodu, dlatego zdecydowanie trzeba z niej zrezygnować. Oznacza to bowiem zagrożenie dla dziecka i może wywołać u niego różne, poważne defekty. Dlatego warto wówczas obrać inną pozycję.
Czy można spać na plecach w ciąży?
Nie każda z nas wie, że na plecach można również spać jedynie do pewnego momentu, a konkretnie – do trzeciego miesiąca ciąży. Po tym czasie taka pozycja związana jest z uciskiem macicy na ważne naczynia krwionośne, co z kolei może powodować u przyszłej mamy zawroty głowy, nudność, mroczki przed oczami, a także problemy związane z prawidłowym oddychaniem oraz trawieniem.
W jakiej pozycji spać w ciąży?
W jakiej pozycji jest zatem najlepiej spać, będąc w ciąży? W pierwszym trymestrze możemy przyjmować dowolną pozycję. Zdecydowana większość z nas robi to na lewym boku. Można też robić to „pod kątem”, przy wykorzystaniu ciążowej poduszki.
Na późniejszych etapach ciąży również zalecamy spanie na lewym boku – wówczas z krwi mamy do płodu przedostaje się większa ilość substancji odżywczych. To świetna pozycja nawet w ostatnim trymestrze, gdy brzuszek jest już bardzo zaokrąglony. Co więcej, nic nie stoi wówczas na przeszkodzie, aby spać na prawym boku, chyba że istnieją takie przeciwwskazania, jak np. ciąża bliźniacza czy tez przewidywana duża masa urodzeniowa dziecka.
Wskazane jest również, aby podczas snu zmieniać pozycję, np. z jednego boku na drugi. Dzięki temu można bowiem zapobiec rozwojowi asymetrii ułożeniowej ciała noworodka, co z kolei mogłoby się wiązać z koniecznością rehabilitacji po jego urodzeniu.
Wsparcie ginekologa – Kraków
Jeśli jesteś w ciąży i masz potrzebę skonsultować się z ginekologiem (np. w związku ze snem), zapraszamy do Centrum Medycznego Hi-Gen w Krakowie. Z przyjemnością Ciebie przebadamy oraz rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości. Masz problemy z przybieraniem odpowiedniej pozycji podczas snu? Potrzebujesz porady? W takim razie skontaktuj się z nami.