× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Herbata Sencha – co warto o niej wiedzieć?

Herbata Sencha

Herbata jest napojem, po który Polacy sięgają niezwykle często; jednocześnie są przy tym obecnie skłonni do próbowania nowych rodzajów tego trunku: herbat czerwonych czy zielonych. Herbata Sencha, jedna z tych ostatnich, jest produktem, na który powinny zdecydować się osoby dbające o zdrowie i kondycję. Co jest tego powodem? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie – powiedzmy kilka słów o jej pochodzeniu i procesie, w którym powstaje.

Herbata Sencha – podstawowe informacje

Herbata Sencha jest najczęściej spożywanym w Japonii rodzajem herbaty zielonej – szacuje się, że jej udział w tym rynku wynosi około 80%. Wyróżnia ją spośród innych sposób produkcji: zbierana jest latem, poddawana działaniu pary wodnej, a następnie suszona na gorącym powietrzu i zwijana. Efektem jest charakterystyczny wygląd liści herbaty Sencha – przypominają igiełki i mają intensywną barwę. Proces produkcji wyklucza zajście procesów fermentacyjnych oraz utlenienia składników odżywczych. W naturalny sposób wpływa to na zachowanie jej licznych prozdrowotnych właściwości.

Zdrowotne właściwości herbaty Sencha

Herbata Sencha jest uznawana za jedną z najkorzystniej wpływających na zdrowie herbat zielonych. Jest to efektem kilku czynników.

Przede wszystkim – napar z niej jest niezwykle bogaty w katechinę. Związek ten jest silnym przeciwutleniaczem – usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Przeciwdziała dzięki temu licznym chorobom cywilizacyjnym: cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnieniu. Jest też składnikiem pożywienia zalecanym w profilaktyce nowotworowej. Poprzez wpływ na regulację gospodarki tłuszczami jest cennym sojusznikiem osób usiłujących pozbyć się nadmiernej wagi. 

Liczne substancje pobudzające, zawarte w herbacie Sencha, są znacznie zdrowsze dla organizmu niż ich odpowiedniki w kawie – napar z jej liści może więc być ciekawą alternatywą dla “małej czarnej”.

Warto również wspomnieć o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym naparu z jej liści. Napar z herbaty Sencha nie zastąpi co prawda leków, może jednak być skutecznym środkiem wspomagającym walkę z infekcjami lub profilaktykę.

Na zakończenie dodajmy, że społeczeństwo japońskie uznawane jest za jedno z najzdrowszych i najbardziej długowiecznych na świecie. Naukowcy w dużej mierze przypisują to wpływowi tradycyjnej diety, której herbata Sencha jest integralną częścią.